Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
22. augusta 2017 13:40 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Zvýšia sa čisté príjmy ? Vláda zatiaľ nemá dohodu so samosprávami

Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane by zvýšilo príjmy zamestnancov a živnostníkov, ale zároveň znížilo príjmy samospráv.

Daň z príjmov fyzických osôb nie je nedotknuteľná, odkazuje minister financií Peter Kažimír predstaviteľom samospráv. Reagoval tak na úvahy o možnom navýšení nezdaniteľnej časti základu dane, ktoré by na jednej strane zvýšilo čisté príjmy zamestnancov a živnostníkov, na druhej strane by však malo negatívny dopad na príjmy samospráv. Zatiaľ sa na tom vláda so samosprávami dohodnúť nedokázala a bez dohody meniť parametre nezdaniteľnej časti nechce.
Ide o príjmy samospráv
„Tu je v zásade problém, pretože potrebujeme konsenzus so samosprávami, aby súhlasili so zvyšovaním nezdaniteľnej časti základu dane, pretože pre nich to znamená menšiu dynamiku rastu príjmov,“ tvrdí s tým, že tento konsenzus zatiaľ nie je. Potvrdil to aj premiér Robert Fico. „Zatiaľ takáto dohoda neexistuje. My sa môžeme o to pokúšať ďalej, ale v tomto okamihu konštatujem, že na tomto zhoda nie je,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii.

Predstavitelia vlády hovoria, že samosprávy považujú za relevantného sociálneho partnera, ktorému bez dohody na príjmy siahať nechcú. Pravdou však je, že príjmy obcí a krajov vďaka dynamike daní z príjmov fyzických osôb rastú rýchlejšie ako príjmy štátu. Podľa ministra Petra Kažimíra je tak na starostoch, primátoroch a obecných zastupiteľoch, aby si vedeli tieto príjmy obhájiť. „Aby vedeli dokázať občanom, že tieto peniaze majú význam a že ich používajú správnym spôsobom,“ dodal.
Zvýšenie požaduje jedna z koaličných strán
Téma úpravy nezdaniteľnej časti základu dane pritom nie je nová. Už v máji vyšiel s požiadavkou na jej zvýšenie zo súčasných 3 803,33 eura na 4 650 eur ročne koaličný Most-Híd. Pre každého pracujúceho by to znamenalo ročnú úsporu na dani z príjmov 160 eur. Strana to odôvodňovala aj faktom, že hoci vláda zvyšuje minimálnu mzdu, časť tohto zvýšenia pracujúcim aj tak zhltnú dane a odvody. Pri vyššej nezdaniteľnej sume by dane a odvody platili zamestnanci a živnostníci z nižšej sumy.

Nezdaniteľná časť základu dane je suma, o ktorú si daňovník znižuje základ dane. Výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka sa odvíja od výšky základu dane daňovníka, ako aj od sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Keďže ročná nezdaniteľná čiastka je stanovená na úrovni 19,2 násobku platného životného minima, pre rok 2017 to je suma 3 803,33 eura a to v prípade, ak daňovník dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy životného minima, teda 19 809 eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies