Zrýchľujúci sa rast cien potvrdili aj harmonizované údaje

16. marca 2017 9:36
SITA
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com

Rast cien v úvode roka 2017 ťahajú predovšetkým ceny v doprave a ceny potravín.

Zrýchľovanie rastu spotrebiteľských cien potvrdzujú aj údaje o harmonizovanej inflácii. Ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) totiž vo februári na Slovensku medziročne stúpli o 1,3 % a oproti januáru sa ich dynamika zrýchlila o 0,4 percentuálneho bodu. Priemerná ročná miera inflácie tak vo februári oproti januáru už klesla o 0,2 percentuálneho bodu na záporných 0,2 %. Medzimesačne vo februári oproti januáru podľa harmonizovanej metodiky spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,5 %, kým v januári oproti decembru rástli o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Lacnejšie ako vlani bolo bývanie, voda či elektrina

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie rástli ceny v doprave o 7 % a v zdravotníctve o 5,1 %. Vyššie ako vlani boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,4 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,1 %, alkoholických nápojov a tabaku o 2 %, či vzdelávania o 1,9 %. Zdražela tiež rekreácia a kultúra o 1,3 %, rozličné tovary a služby o 1,2 % a pošty a telekomunikácie o 0,4 %. Naopak lacnejšie ako vlani vo februári bolo bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 2,5 %, nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 0,6 % a odevy a obuv o 0,3 %.

Aj v medzimesačnom porovnaní najrýchlejšie zdražela doprava

Medzimesačne rovnako najrýchlejšie rástli ceny dopravy, ktoré boli oproti januáru vyššie o 1,8 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 1,3 %, ceny zdravotníctva sa zvýšili o 0,6 %, alkoholických nápojov a tabaku a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,4 %, rekreácie a kultúry a hotelov, kaviarní a reštaurácií rovnako o 0,2 % a zhodne o 0,1 % sa zvýšili aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a vzdelávania. Vo februári oproti januáru klesli iba ceny odevov a obuvi o 0,7 %. Bez zmeny zostali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a pôšt a telekomunikácií.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články