Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
19. júna 2018 13:54 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Zrýchlenie ekonomického rastu nad 4 % očakáva NBS aj IFP

NBS predpokladá, že slovenská ekonomika v budúcom roku porastie o 4,8 %, IFP očakáva rast o 4,5 %.

Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá, že slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 4 %, v budúcom roku by sa rast mal zrýchliť na 4,8 %. Ako ďalej na utorkovej tlačovej konferencii uviedol viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, oproti predošlej prognóze to pri raste ekonomiky na tento rok znamená zníženie o 0,2 percentuálneho bodu. Pre rok 2019 to je zvýšenie oproti predošlej prognóze o 0,1 percentuálneho bodu. Pre rok 2020 ostal odhad rastu na úrovni 4 %.

Ekonomika v prvom štvrťroku vykázala podľa Ódora silný investičný dopyt a stabilný rast spotreby podporený trhom práce. Taktiež bol zaznamenaný slabší zahraničný dopyt, ako aj rozširovanie produkčných kapacít v automobilovom priemysle. Slabší začiatok roka by už nemal podľa neho pokračovať. V nasledujúcich štvrťrokoch 2018 sa očakáva silnejšia dynamika HDP podporená exportom a investíciami.

Rast miezd sa priblíži k 6 %

Priemerná nominálna mzda by v tomto roku mala podľa aktuálnych odhadov centrálnej banky vzrásť o 5,8 %, čo je rast oproti predošlej prognóze o 0,4 percentuálneho bodu. V budúcom roku by to malo byť zvýšenie miezd o 5,8 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu. V roku 2020 centrálna banka očakáva rast priemernej nominálnej mzdy na úrovni 5,6 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodom rastu miezd je podľa Ódora rastúca nerovnováha na trhu práce, rast ekonomiky, ale zároveň aj nedostatočná ponuka pracovných síl. Taktiež jedným z dôvodov rastu miezd je aj silná dynamika vo verejnom sektore.

Zamestnanosť podľa centrálnej banky solídne rastie, ale postupne spomaľuje. Na trhu je totiž podľa Ódora nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Nezamestnanosť v prvom kvartáli podľa neho klesla vďaka rastu zamestnanosti a poklesu počtu ekonomicky aktívnych osôb, vývoj druhého kvartálu bude pravdepodobne podľa centrálnej banky horší. Odhad rastu zamestnanosti na tento rok ostal oproti pôvodnej prognóze na nezmenenej úrovni 1,8 %. V budúcom roku očakáva centrálna banka rast o 1,2 %, čo je taktiež bez zmeny v odhadoch. Pre rok 2020 sa odhad znížil o 0,1 percentuálneho bodu na 1 %.

Inflácia by sa mala podľa NBS zrýchliť nad 2 %. Pre tento rok by sa ceny mali zvýšiť o 2,6 %, čo oproti predošlej prognóze znamená nárast o 0,3 percentuálneho bodu. V roku 2019 by inflácia mala dosiahnuť 2,3 %, čo je zvýšenie odhadu o 0,1 percentuálneho bodu. V roku 2020 by to malo byť 2,4 % pri navýšení o 0,2 percentuálneho bodu.

Nové prognózy zverejnil aj IFP

Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií odhaduje, že výkon slovenskej ekonomiky sa v tomto roku zvýši o 4,1 % a budúci rok dosiahne 4,5 %. V rokoch 2020 a 2021 ekonomický rast zvoľní na 3,9 %, resp. na 3,3 %. Oproti januárovej prognóze nastali len mierne zmeny. Odhad rastu ekonomiky na tento rok inštitút skorigoval o 0,1 percentuálneho bodu. Odhad na budúci rok a rok 2020 ostal nezmenený a pre rok 2021 inštitút znížil rast ekonomiky o 0,1 percentuálneho bodu.

Zdrojom tohtoročného rastu bude najmä spotreba domácností a súkromné investície. Export bude počas roka ťažiť z produkcie nových modelov vo Volkswagene, nábeh výroby Jaguar Land Rover ku koncu roka ovplyvní tohtoročné čísla podľa inštitútu iba minimálne. Tvorba investícií v budúcom roku mierne spomalí pre dokončenie nových kapacít v automobilkách. Efekt nabiehania novej automobilovej výroby bude postupne v ďalších rokoch odznievať a aj samotný zahraničný dopyt pribrzdí k hranici svojho dlhodobého potenciálu. Inštitút zároveň očakáva aj mierne spomalenie domácej spotreby a investícií.

Inflácia v tomto roku bude rýchlejšia

Ceny v tomto roku stúpnu o 2,5 %, čo oproti januárovej prognóze znamená navýšenie o 0,5 percentuálneho bodu. V nasledujúcom roku inflácia zvoľní na 2,3 %, keď vyprchá impulz do rastu cien potravín. Oproti januárovej prognóze inštitút navýšil budúcoročnú infláciu o 0,3 percentuálneho bodu. Na základe vývoja cien energetických komodít na svetových trhoch a vývoja future kontraktov inštitút očakáva mierne zvýšenie regulovaných cien energií. V strednodobom horizonte potiahne rast cien služieb celkovú infláciu k úrovniam okolo 2,5 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame