Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Whisky
Ilustračné foto, pixabay.com
15. marca 2019 11:07 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Zo zberateľských aktív sa vlani najviac darilo whisky

Jedinou hlavnou triedou zberateľských aktív, ktorá v minulom roku klesala, boli šperky.

Zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili celkovo o deväť percent. Najviac rástli ceny whisky, a to o 40 %. Vyplýva to z celosvetového prieskumu Wealth Report 2019 konzultačnej spoločnosti Knight Frank, o ktorom informovala J&T Banka.

„Medzi zberateľmi bol záujem najmä o raritné single malt škótske whisky. V závere roka dokonca dvakrát padol aukčný rekord, v oboch prípadoch išlo o fľaše destilérie Macallan, ročníka 1926,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Prvá bola vydražená v októbri za 700 tisíc libier. O mesiac neskôr iná fľaša, ktorú ručne maľoval Michael Dillon, vymenila majiteľov za rovný milión libier.

Darilo sa aj minciam

Dvojciferné zhodnotenie v minulom roku dosiahli podľa Stanley Gibbons indexov aj mince, ktoré vzrástli o 12 %. Po slabom roku 2017, keď ich relatívnu atraktivitu znižoval boom okolo digitálnych mien, sa tak obnovilo ich dynamické tempo zhodnocovania.

V auguste 2018 vydražili tretiu najdrahšiu mincu v histórii – niklovú dolárovú päťcentovku Hlava slobody z roku 1913 – za 4,56 milióna dolárov. V Európe zaujal poľský dražobný rekord, ktorý patrí zlatému stodukátu z roku 1621 s cenou 2,2 milióna dolárov.

Burgundské vína zarábajú

Rast zaznamenali aj vína, keď sa podľa Liv-Ex Fine Wine 1000 indexu zhodnotili o deväť percent. Subindex mapujúci ceny najviac obchodovaných bielych a červených vín z Burgundska sa posunul nahor dokonca o takmer 33 percent na nové historické maximá a za ostatných päť rokov sa viac ako zdvojnásobil.

Za dynamickým rastom cien burgundských vín v ostatných rokoch, najmä Grand Crus z vinárstiev Raveneau, Romanée Conti, Roumier a Rousseau, stoja dva hlavné faktory. „Prvým je séria slabších úrod, ktoré kulminovali v roku 2016, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Druhým je silný dopyt od ázijských zákazníkov, vrátane tých čínskych, ktorí boli v minulosti zameraní len na červené vína z Bordeaux, no dnes sa ich rozhľad rozšíril,“ vysvetľuje Pánis.

Vďaka záujmu o burgundské vína sa v minulom roku opäť prepisovali historické cenové rekordy na dražbách. Jedna fľaša Romanée Conti, ročník 1945, sa predala za 558 tisíc dolárov, druhá za 496 tisíc dolárov.

Populárne je aj umenie

Dáta z Art Market Researchu hovoria, že ceny umenia rástli vlani o deväť percent. Ide podľa Pánisa o zdravé spomalenie po 21-percentnom zisku v roku 2017. Umenie naďalej podľa neho ostáva najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva.

Svedčí o tom aj prepísanie rekordu pri dražbe jednej kolekcie. Tisíc päťsto umeleckých objektov patriacich rodine Rockefellerovcov sa vydražilo za 833 miliónov dolárov. Navyše bol prepísaný aj rekord pre dielo žijúceho autora, keď bol obraz Portrét umelca od Davida Hockneyho predaný za 90 miliónov dolárov. Mimoriadne rýchlo rástli aj ceny umeleckých diel Afroameričanov a žien, ktoré odborníci považujú stále za podhodnotené.

Rast cien hodiniek si podľa Art Market Researchu udržal päťpercentné tempo. najdrahšie vydraženým kusom v minulom roku sa stal model Rolex Daytona Unicorn za 5,9 milióna dolárov. To je však trojnásobne menej ako absolútny aukčný rekord z roku 2017, takisto modelu Rolex Daytona, ktorý nosil herec Paul Newman.

Milióny za Ferrari

Ceny automobilových veteránov rástli podľa HAGI Top Indexu len o dve percentá. „Vyprchala nákupná horúčka z rokov 2012 až 2016, zmenil sa tiež vkus top zberateľov a mnohí, ktorí vstupovali na trh pred pár rokmi, z neho s profitom vycúvali,“ vysvetľuje Pánis.

Napriek tomu sa však aj tu prepisovali rekordy. Najdrahšie vydraženým autom sa stalo Ferrari 250 GTO zo 60. rokov minulého storočia za 48 miliónov dolárov. Rovnaký model Ferrari pritom mimo aukcie predali až za 70 miliónov dolárov.

Diamanty stagnovali

Ceny antického nábytku vlani stúpli len mierne, a to o jedno percento. Diamanty ako trieda aktív podľa Fancy Color Research Foundation agregátne len stagnovali. High end segment, teda najkvalitnejšie a najvzácnejšie diamanty, pri ktorých dopyt prevyšuje ponuku, však rástol, keď si modré diamanty pripísali 12-percentný medziročný rast. Rekordy prepisovali aj ružové kamene, 19-karátový The Winston Pink Legacy sa vydražil za 50 miliónov dolárov, čo je v prepočte na karát najvyššia suma v histórii.

Známky stagnovali tiež. Jedinou hlavnou triedou zberateľských aktív, ktorá v minulom roku klesala, boli šperky, ktorých cena klesla o päť percent. No aj v tomto segmente bol prepisovaný dražobný rekord. Perlový náramok Marie Antoinette bol predaný za 36 miliónov dolárov, čo je rekord pre perlový šperk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame