Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
7. júna 2018 15:46 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Zmeny pre sprostredkovateľov prešli vo výbore ešte úpravami

Členovia parlamentného finančného výboru schválili viaceré pozmeňovacie návrhy k návrhu novely zákonu o poisťovníctve.

Pravidlá pre finančných sprostredkovateľov, ktoré v parlamente prešli do druhého čítania, sa budú ešte upravovať. Vo štvrtok totiž členovia parlamentného finančného výboru schválili viaceré pozmeňovacie návrhy k návrhu novely zákonu o poisťovníctve, ktorým sa menia aj ďalšie finančné zákony. Cieľom novely je napríklad regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. „Na základe poslaneckých návrhov sa zrušila regulácia na provízie pre sprostredkovanie úverov na bývanie,“ povedal predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz. Pôvodne sa mala zaviesť maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru, ktorého hodnota je viac ako 10 tis. eur, a úveru na bývanie, ako aj obdobie, počas ktorého sa táto odmena má vyplácať.

Upravené sadzby pri odkupnej hodnote

Cieľom novely zákona je aj regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení. Pri poisteniach, pri ktorých vzniká právo na odkupnú hodnotu, sa mali podľa pôvodného návrhu upraviť niektoré finančné nároky poistníka, ktoré vznikajú pri predčasnom ukončení životného poistenia. Cieľom malo byť zamedzenie negatívneho javu, keď klient znáša všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy v prvých rokoch po uzavretí poistnej zmluvy.

Poisťovňa mala byť podľa pôvodného návrhu povinná investovať najmenej 50 % zaplateného poistného v prvom roku trvania poistnej zmluvy zníženého o poistné na krytie rizika, 65 % v druhom roku a 80 % v treťom a ďalších rokoch. Ako informovala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková, pozmeňujúcim návrhom upravili výšku percent, ktoré musia poisťovne investovať v odkupných hodnotách. V prvom roku sa sadzba upravila na 50 %, v druhom roku na 60 % a v treťom roku by to malo byť 70 %.

Zmeny v rámci informačného dokumentu

Zároveň poslanci podľa Žákovej upravili text zákona tak, aby bol uskutočniteľný. Išlo v podstate skôr o technické úpravy. Avšak v pôvodnom návrhu bolo zahrnuté aj to, že klient by mal dostať informačný dokument, ktorý by ho informoval o hlavných položkách produktu. Tieto formuláre, ktoré boli v pôvodnom zákone, zrušili. Informačné formuláre pre klientov budú podľa Lancza nanovo naformulované vyhláškou Ministerstva financií SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame