Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com
22. decembra 2017 10:22 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Podiel zlyhaných úverov sa ku koncu septembra znížil

Medziročne sa podiel zlyhaných úverov domácnostiam na celkových úveroch znížil o 0,5 bodu na 3,4 %.

Zlyhané úvery domácností sa v treťom štvrťroku 2017 znížili. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska v štatistickom bulletine, ku koncu septembra predstavoval podiel zlyhaných úverov domácnostiam na celkových úveroch 3,4 %. V medziročnom porovnaní je to pokles o 0,5 percentuálneho bodu.

Zlyhaný úver:
Za zlyhaný úver sa podľa NBS považuje taký úver, pri ktorom banka usúdi, že dlžník svoj záväzok pravdepodobne nesplní bez realizácie zabezpečenia alebo ak je dlžník s platbou v omeškaní viac ako 90 dní.

Z jednotlivých úverov domácností medziročne klesol podiel pri prečerpaniach na 7,7 %. Pri úveroch na bývanie to bol pokles podielu na 2 %. Podiel zlyhaných úverov pri kreditných kartách predstavoval 14,1 %. V kategórii spotrebiteľských úverov podiel zlyhaných úverov domácnostiam mierne vzrástol na úroveň 8,3 %.

Podiel sa znížil aj v rámci nefinančných spoločností

Podiel zlyhaných úverov nefinančným spoločnostiam na celkových úveroch tiež klesá. Ku koncu septembra 2017 sa znížil na úroveň 5,6 %. Podiel zlyhaných úverov na nehnuteľnostiach sa medziročne znížil o tri percentuálne body na 6,5 %, i keď oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa podiel mierne zvýšil.

V kategórii prečerpania a revolvingových úverov nefinančných spoločností predstavoval podiel zlyhaných úverov 4,4 %. Podiel zlyhaných prevádzkových úverov poklesol na 6,4 % a podiel zlyhaných investičných úverov bol na konci septembra na úrovni 4,9 %. Podiel zlyhaných úverov na kreditných kartách sa zvýšil na 12 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame