Životným poisteniam s odkupnou hodnotou hrozí útlm

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dokumenty, zmluva
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Slovenská asociácia poisťovní predpokladá postupné zvýšenie podielu rizikových životných poistení.

Ponuka životných poistení s odkupnou hodnotou sa môže na slovenskom trhu znížiť. V dôsledku nízkych úrokových sadzieb na finančných trhoch poisťovne podľa generálnej riaditeľky Slovenskej asociácie poisťovní Jozefíny Žákovej nemôžu klientom garantovať výrazné zhodnotenie peňazí pri poisteniach na dožitie.

Táto skutočnosť spolu s novými regulačnými požiadavkami, akými sú napríklad úprava výšky odkupnej hodnoty pri predčasnom zrušení poistenia, zavedenej novelou zákona o poisťovníctve v roku 2018, môže viesť k útlmu ponuky životných poistení s odkupnou hodnotou. „Z tohto titulu predpokladáme postupné zvýšenie podielu rizikových životných poistení. To bude však prakticky znamenať nižšie poistné oproti tzv. kapitálovým poisteniam, teda poisteniam s odkupnou hodnotou,“ povedala pre agentúru SITA Žáková.

Zmena v účtovaní

Predpísané poistné v životnom poistení vlani vzrástlo podľa účtovných údajov o 3 %, resp. o 38 mil. eur. Viac než polovicu z toho však tvorila zmena zaradenia niektorých produktov. Podľa výkazov však predpísané poistné v životnom poistení za poisťovne pokleslo.

Dôvodom bolo podľa Žákovej preklasifikovanie niektorých produktov zo životného do neživotného poistenia, a to s ohľadom na pravidlá pre vykazovanie solventnosti. Niektoré poistenia, ktoré boli v roku 2017 vykazované ako životné, boli v roku 2018 vykázané ako neživotné, ide najmä o poistenie zabezpečenia príjmu, ktoré takto medziročne vzrástlo o 46 mil. eur, teda o 83 %.

Stratové poistenie áut

Predpísané poistné rástlo takmer vo všetkých odvetviach neživotného poistenia, spolu o 6 %. Približne polovicu tohto rastu spôsobilo podľa Národnej banky Slovenska započítanie odvodu časti poistného z neživotného poistenia do hrubého predpísaného poistného. Odvod od roku 2019 nahradila daň z neživotného poistenia.

„Pri poistení vozidiel malo vplyv na nárast poistného aj zvýšenie počtu motorových vozidiel, ale aj zvýšenie cien v povinnom zmluvnom poistení a v havarijnom poistení, pretože tieto poistenia sú už niekoľko rokov stratové,“ uviedla Žáková.

Mierny pokles zisku

Ziskovosť poistného sektora vlani mierne klesla. Podľa údajov Národnej banky Slovenska dosiahol zisk poisťovní 176 mil. eur, čo predstavovalo medziročný pokles o 1,6 %. Zisk poisťovní v minulom roku podľa Žákovej významne ovplyvnil osempercentný odvod z neživotných poistení.

V rámci odvodu poisťovne vlani zaplatili približne dvojnásobok sumy z predošlého roku, čo vo finančnom vyjadrení znamenalo 33 mil. eur odvedených do štátneho rozpočtu.

Pokles solventnosti

Aj solventnosť poistného sektora medziročne mierne klesla. Zo siedmich poisťovní, ktoré zaznamenali pokles, je podľa Národnej banky Slovenska až šesť pod priemerom trhu. Napriek tomu všetky poisťovne plnia podľa Žákovej požadované ukazovatele solventnosti.

Podľa poistnej asociácie môže byť za poklesom vykazovanej solventnosti okrem iného aj logická snaha akcionárov optimalizovať alokáciu kapitálu vo svojich spoločnostiach na území Slovenska, nakoľko aktuálna regulácia poisťovníctva podľa pravidiel Solvency II im to umožňuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska