Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto. pixabay.com
10. septembra 2018 12:50 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Životná úroveň Slovákov sa podľa výsledkov prieskumu zvyšuje

Viac ako tretina respondentov je so svojou životnou úrovňou spokojná, viacerí očakávajú ďalšie zlepšenie.

Od minulého roka Slováci potvrdzujú, že sa majú lepšie. Viac ako tretina je so svojou životnou úrovňou spokojná. Viacerí očakávajú ďalšie zlepšenie. Vyplynulo to z aktuálneho prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal Maroš Ovčarik z Finančného kompasu, to, že sa zlepšuje životná úroveň Slovákov, dokazujú prieskumy z ostatných rokov, ale aj makroekonomické dáta. Na Slovensku je totiž podľa neho historicky najnižšia nezamestnanosť, rastú reálne mzdy, úspory v bankách, ale aj spotreba obyvateľov.

Odkladáme, len ak ostane

Aj napriek tomu, že podľa štatistík by sa mali mať Slováci lepšie, v prieskume tvrdia, že peňazí nemajú nazvyš. Príčinou je nezdravý finančný životný štýl. „V našich finančných rozhodnutiach a prioritách rozmýšľame skôr krátkodobo. Viac ako polovica Slovákov nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní, pretože človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať,“ povedala Monika Remiášová z Nadácie Partners.

Ako doplnil sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, polovica Slovákov si odkladá peniaze iba ak im nejaké ostanú. Až 85 % ľudí dáva mesačne na spotrebu viac ako je odporúčaných 40 %.

Pozor na drahé úvery

Takmer dve tretiny Slovákov považujú za normálne zobrať si krátkodobý úver alebo ísť do debetu na platobnej karte. Dokonca 46 % opýtaných tvrdí, že úvery a pôžičky vo výške tisíc eur sú úplne v poriadku. Avšak ako upozornil Ovčarik, práve tieto typy úverov sú najdrahšie. „Nie je úplne v poriadku, že ľudia to považujú za normálne,“ doplnil Ovčarik.

Slovensko podľa OECD patrí ku krajinám EU, kde sa obyvatelia najrýchlejšie zadlžujú. Medziročný nárast úverov je dvojciferný a ako jediná krajina v EÚ zaznamenávame takýto nárast už niekoľko rokov.

Ľudia majú finančné zlozvyky

Slováci majú podľa výsledkov prieskumu rôzne finančné zlozvyky. Ako uviedla odborníčka na financie z Partners Group SK Andrea Straková, ľudia veľmi neplánujú a majú slabú disciplínu. „Sme schopní šetriť si, ale neodložíme si hneď, ako príde výplata,“ konštatuje Straková.

Sú podľa nej ľudia, ktorí sa zadlžujú požičiavaním si na veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujú a namiesto úveru na bývanie si radšej platia podnájom. Približne 20 % Slovákov spláca úver na bývanie, 18 % ľudí býva u rodičov a 7 % v podnájme. Viac ako polovica Slovákov má však bývanie vyriešené a býva vo vlastnom byte či dome bez úveru.

Stačí málo

Dôležité je plánovanie. Základy musia byť pevné a vytvárajú istotu – zabezpečujú pred nepríjemnými životnými situáciami. Preto je ako prvé potrebné vytvoriť si finančnú rezervu vo výške minimálne 6-násobku mesačného príjmu. Zabezpečte si majetok poistením domácnosti a nehnuteľnosti a taktiež sa zabezpečte pre prípad straty príjmu, ideálne poisteným invalidity a práceneschopnosti. Postarajte sa o svoje aktuálne bývanie, o svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí.

Finančné zdroje môžete znásobovať správnym investovaním. Väčšina Slovákov správne investovanie nevyužíva. Robí tak iba 5 % Slovákov. Pričom tretina Slovákov svoje voľné finančné prostriedky ukladá nesprávne do bankových vkladových produktov. 16 % Slovákov nerozumie alebo sa obáva investovania, preto radšej neinvestuje.

O prieskume

Reprezentatívny prieskum o finančnom plánovaní Slovákov formou osobných rozhovorov uskutočnila agentúra Focus medzi obyvateľmi Slovenska vo veku od 18 rokov na vzorke 1 015 respondentov v júni 2018.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame