Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie
Ilustračné foto. fantasista/FreeDigitalPhotos.net
16. októbra 2018 17:24 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Ziskovosť komerčných poisťovní sa v prvom polroku podľa NBS zhoršila

Čistý polročný zisk v medziročnom porovnaní poklesol o 4 %.

Ziskovosť poistného sektora sa ku koncu prvého polroka znížila. Čistý zisk v prvom polroku dosiahol 86 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 4 %. Pod tento vývoj sa podpísalo zvýšenie prevádzkových nákladov a zhoršenie finančného výsledku. Technický výsledok na zmenu ziskovosti výrazne nevplýval. Situácia v rámci poistného sektora je však výrazne rôznorodá. Konštatovala to Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2018.

Klasické životné poistenie kleslo

Hrubé predpísané poistné v klasickom životnom poistení zaznamenalo pokles ku koncu prvého polroka. V porovnaní s rokom 2017 zaznamenalo otočenie rastúceho trendu a oslabilo o 3,3 %. Pod tento vývoj sa predovšetkým podpísala podľa centrálnej banky dynamika na strane klasického životného poistenia, ktoré zaznamenalo pokles o 8,9 %.

Rastovú dynamiku si zachovalo investičné životné poistenie, kde hrubé predpísané poistné rástlo tempom 8,1 %. V porovnaní s číslami z konca roka 2017 však aj v tomto prípade možno podľa centrálnej banky konštatovať zhoršenie situácie. Dynamický nárast hrubého predpísaného poistného zaznamenalo zdravotné poistenie.

Neživotné poistenie rástlo

Hrubé predpísané poistné v neživotnom poistení a aktívnom zaistení zintenzívnilo svoju medziročnú dynamiku v porovnaní s koncom roka 2017 a prvý polrok 2018 zakončilo na úrovni 11,6 %. Išlo podľa centrálnej banky o plošný trend, nakoľko rástli všetky významné kategórie neživotného poistenia. Rast predpísaného poistného formovalo poistenie motorových vozidiel, keď povinné zmluvné poistenie rástlo tempom 8,8 % a havarijné poistenie sa medziročne zvýšilo o 10 %.

Poistenie majetku si v rámci neživotného poistenia zachovalo mierny rast na úrovni 2,3 %. Ostatné odvetvia neživotného poistenia zaznamenali výrazný rast na úrovni 31,5 % medziročne, pričom v tomto prípade išlo hlavne o reklasifikácie. Na rast predpísaného poisteného mohlo mať podľa názoru národnej banky vplyv aj zavedenie osempercentného odvodu z prijatého poistného v neživotnom poistení. Zaistenie v neživotnom poistení pokračovalo v poklese a druhý polrok 2018 zakončilo na 24 % z hrubého predpísaného poistného.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame