Zisk RBI v prvom štvrťroku klesol o takmer polovicu

21. mája 2015 15:15
SITA
RBI rzb_rbi Raiffeisen
Ilustračné foto RBI

Raiffeisen Bank International (RBI) za január až marec vykázala zisk 83 mil. eur, pričom v rovnakom období minulého roka bol na úrovni 161 mil. eur.

Rakúska Raiffeisen Bank International (RBI), ktorá je druhým najväčším poskytovateľom úverov v nových európskych trhových ekonomikách, evidovala v prvom kvartáli pokles zisku o takmer polovicu. Za január až marec vykázala zisk 83 mil. eur, pričom v rovnakom období minulého roka bol na úrovni 161 mil. eur. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, v priemere odhadovali, že zisk banky za prvý štvrťrok bude iba v objeme 73,9 mil. eur.

Nižšia tvorba rezerv

„Raiffeisen vykázala za prvý štvrťrok lepšie výsledky, ako sa očakávalo,“ uviedol Thomas Neuhold, analytik spoločnosti Kepler. Dodal, že tvorba rezerv a náklady boli nižšie, ako sa predpokladalo, čo vykompenzovalo nižšie ako očakávané príjmy a výnosy z poplatkov. Banka uviedla, že západné sankcie voči Rusku sa jej priamo dotkli iba čiastočne, ale prudké oslabenie ukrajinskej meny viedlo k negatívnej účtovnej položke v sume 64 mil. eur.

O spoločnosti

Raiffeisen Bank International pôsobí aj na Slovensku. Je majoritným akcionárom Tatra banky, ktorá bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. Tá od roku 2012 prevádzkuje na Slovensku aj Raiffeisen Bank, ktorá je vedená ako odštepný závod Tatra banky. Do skupiny Raiffeisen patrí aj Zuno Bank, ktorá komerčnú prevádzku začala v decembri 2010 a je modelom direct banky skupiny Raiffeisen pre trhy strednej a východnej Európy.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články