Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, graf, pokles
Ilustračné foto. pixabay.com
31. októbra 2017 12:06 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Zisk bánk sa ku koncu septembra medziročne znížil

Čisté úrokové výnosy sa znížili o 4,5 % a čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o necelé percento.

Od začiatku januára do konca septembra dosiahol bankový sektor na Slovensku čistý zisk 494,3 mil. eur. Ako vyplýva zo štatistiky Národnej banky Slovenska, v medziročnom porovnaní je to pokles o 12 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa znížili o 4,5 % na 1,276 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 0,9 % na 397,8 mil. eur.

O transakciách VISA

Počas roka 2016 hospodárske výsledky bánk na Slovensku skreslil jednorazový výnos súvisiaci s predajom akcií spoločnosti Visa Europe spoločnosti Visa Inc. Kým americká Visa Inc je verejne obchodovanou spoločnosťou na americkej burze, jej európska časť fungovala ako združenie bánk, kde mali jednotlivé európske banky majetkové účasti v hodnote zodpovedajúcej ich podielu na trhu s platobnými kartami. Koncom roka 2015 obe spoločnosti oznámili plán vytvorenie jednej firmy odkúpením akcií Visa Europe od európskych bánk. Akvizícia sa ukončila v júni 2016. Slovenské banky získali sumu zhruba 94 mil. eur.

Zdroj: NBS

Vplyv jednorazových efektov

Hlavným dôvodom poklesu ziskovosti je podľa Slovenskej bankovej asociácie vysoká porovnávacia báza v roku 2016. V tom období zisk bankového sektora výrazne pozitívne ovplyvnil predaj akcií VISA Europe a príjem dividend od dcérskych spoločností. V tomto roku už takéto silné pozitívne efekty neboli, a preto prevládli pokračujúce negatívne trendy, najmä pokles úrokových príjmov. Najväčší negatívny vplyv na ziskovosť mal podľa asociácie príjem z obchodovania s cennými papiermi pri medziročnom poklese a nižšie dividendové príjmy.

Minuloročný zisk stúpol

Vlani evidoval bankový sektor zisk 741,9 mil. eur pri raste o 22,4 %. Významný pozitívny vplyv mal predaj podielov Visa Europe spoločnosti Visa Inc. Bankový sektor bude musieť podľa centrálnej banky v ďalšom období bojovať s prepadom ziskovosti. Významný podiel na poklese ziskovosti bude mať síce jednorazový vplyv vlaňajších príjmov z predaja podielu spoločnosti Visa, predpokladá sa však aj pokles čistých úrokových príjmov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame