Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, graf, pokles
Ilustračné foto. pixabay.com
30. novembra 2017 11:02 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Zisk bánk sa ku koncu októbra medziročne znížil

Desaťmesačný zisk bankového sektora sa znížil o 7,6 %.

Od začiatku januára do konca októbra dosiahol bankový sektor na Slovensku čistý zisk 549,5 mil. eur. Ako vyplýva zo štatistiky Národnej banky Slovenska, v medziročnom porovnaní je to pokles o 7,6 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa znížili o 4 % na 1,424 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 1,8 % na 442,6 mil. eur.

O transakciách VISA

Počas roka 2016 hospodárske výsledky bánk na Slovensku skreslil jednorazový výnos súvisiaci s predajom akcií spoločnosti Visa Europe spoločnosti Visa Inc. Kým americká Visa Inc je verejne obchodovanou spoločnosťou na americkej burze, jej európska časť fungovala ako združenie bánk, kde mali jednotlivé európske banky majetkové účasti v hodnote zodpovedajúcej ich podielu na trhu s platobnými kartami. Koncom roka 2015 obe spoločnosti oznámili plán vytvorenie jednej firmy odkúpením akcií Visa Europe od európskych bánk. Akvizícia sa ukončila v júni 2016. Slovenské banky získali sumu zhruba 94 mil. eur.

Zdroj: NBS

Vplyv jednorazových efektov

Hlavným dôvodom poklesu ziskovosti je podľa Slovenskej bankovej asociácie vysoká porovnávacia báza v roku 2016. V tom období zisk bankového sektora výrazne pozitívne ovplyvnil predaj akcií VISA Europe a príjem dividend od dcérskych spoločností. V tomto roku už takéto silné pozitívne efekty neboli, a preto prevládli pokračujúce negatívne trendy, najmä pokles úrokových príjmov.

Odhliadnuc od mimoriadnych príjmov v roku 2016 ostal zisk bánk podľa Národnej banky Slovenska medziročne približne na rovnakej úrovni a zmiernili sa aj obavy z jeho ďalšieho poklesu v nasledujúcich rokoch. To však bude podmienené udržaním nízkej miery nákladov na straty z nesplácaných úverov. V dôsledku klesajúcich úrokových marží sa zvyšuje podľa centrálnej banky snaha bánk a tlak zo strany ich materských inštitúcií na zachovanie ziskovosti prostredníctvom rastu objemu úverov aj za cenu väčšieho rizika.

Minuloročný zisk stúpol

Vlani evidoval bankový sektor zisk 741,9 mil. eur pri raste o 22,4 %. Významný pozitívny vplyv mal predaj podielov Visa Europe spoločnosti Visa Inc. Bankový sektor bude musieť podľa centrálnej banky v ďalšom období bojovať s prepadom ziskovosti. Významný podiel na poklese ziskovosti bude mať síce jednorazový vplyv vlaňajších príjmov z predaja podielu spoločnosti Visa, predpokladá sa však aj pokles čistých úrokových príjmov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame