Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com
5. apríla 2019 12:24 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Žiadosť Británie o odklad brexitu podporila britský akciový trh

Zatiaľ sa ráta s odchodom krajiny z Európskej únie už o týždeň.

Britský akciový trh v piatok posilnil po správe o tom, že premiérka krajiny Theresa Mayová požiadala Európsku úniu o ďalšie odloženie brexitu, a to do 30. júna, aby sa Británii poskytol priestor na prípravu, keďže zatiaľ sa ráta s jej odchodom z bloku už o týždeň. Index britskej burzy FTSE 100 si pripísal 0,1 percenta a stúpol na 7 408,92 bodu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk navrhol dlhší odklad brexitu a vyzval ostatných 27 členských krajín, aby Británii ponúkli flexibilné odloženie, ktoré by mohlo trvať až rok. Cieľom takéhoto odkladu má byť zaručenie, že Británia z bloku neodíde chaotickým a nákladným spôsobom.

EÚ nechce byť rukojemníkom

Akékoľvek odloženie brexitu musí jednomyseľne schváliť zvyšných 27 členov Európskej únie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron doteraz prejavoval opatrnosť pri poskytovaní ďalšieho času Británii a konštatoval, že EÚ nemôže byť rukojemníkom slepej uličky britskej politiky v otázke brexitu.

Existujú však obavy, že náhly odchod Británie z bloku by mohol viesť k spomaleniu ekonomiky a narušeniu dodávok potravín a zdravotníckych tovarov, ak by sa zo dňa na deň zaviedli hraničné a colné kontroly.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame