Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ženy, práca, ľudia
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com
12. marca 2019 10:47 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ženy sú finančne znevýhodnené za materstvo

Zo štúdie Svetového ekonomického fóra, v ktorej sledovali postavenie žien a mužov v 106 krajinách, vrátane Slovenska, vyplýva, že medzi najväčšie problémy patria platové rozdiely, politická angažovanosť a postavenie žien v spoločnosti v súvislosti so starostlivosťou o rodinu.

Materstvo má podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) za následok zníženie mzdy ženy v priemere o sedem percent, inými slovami, existuje negatívny vzťah medzi mzdou ženy a počtom detí, ktoré má. Svetové ekonomické fórum, ktoré zverejnilo najnovšiu štúdiu, totiž konštatuje, že existujú dôkazy o tzv. mzdovej sankcii za materstvo. Otcovia majú, naopak, lepšie postavenie vo firme. Firma je totiž podľa OECD ochotnejšia zdvihnúť mužovi plat ako hlave rodiny v závislosti od počtu detí.

Do štúdie je zaradené aj Slovensko

Zo štúdie Svetového ekonomického fóra, v ktorej sledovali postavenie žien a mužov v 106 krajinách, vrátane Slovenska, vyplýva, že medzi najväčšie problémy patria platové rozdiely, politická angažovanosť a postavenie žien v spoločnosti v súvislosti so starostlivosťou o rodinu. „Rodovú rovnosť vo svete by sa podarilo vyriešiť za 108 rokov, a to v prípade, že by sa pokračovalo v súčasne nastavených iniciatívach za odstraňovanie rodových nerovností medzi mužmi a ženami,“ informovala agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

V prípade ekonomických rozdielov je to až 202 rokov, ktoré sú potrebné na to, aby sa nerovnosť medzi mužmi a ženami odstránila. V súčasnosti celosvetovo za každý dolár, ktorý muž zarobí, je v priemere žena zaplatená 54 centami.

„Tlak verejnosti na rodovú rovnosť je čoraz silnejší, a znižovanie nerovnosti medzi mužmi a ženami sa vo svete postupne zmierňuje. Na Slovensku sme, žiaľ, stále pozadu. Ženy pracujú na menej platených pozíciách, prevažne v školstve, zdravotníctve či v obchode. Oproti mužom majú v priemere o 20 percent nižšiu mesačnú mzdu,“ zdôraznila Buchláková.

Finančný sektor je na tom lepšie

Situácia sa podľa Buchlákovej zlepšuje v prípade finančného sektora. „Kým v roku 2001 bolo v rámci Európy a centrálnej Ázie len necelých päť percent žien v pozícii najvyššie postavený manažér v organizácii, v roku 2013 ich bolo podľa údajov Svetového ekonomického fóra 18 percent,“ konštatovala Buchláková.

V tlačovej správe takisto upozornila, že len jedna z desiatich žien v Európskej únii je na vedúcej pozícii firmy. Na Slovensku klesol od roku 2010 počet žien vo vedení spoločnosti o 6,5 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame