Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, euromince, peniaze, mince
Ilustračné foto. pexels.com
22. februára 2019 8:09 OstatnéZaujímavosti od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Slovenské euromince sú na Slovensku v menšine

Zrejme každý spotrebiteľ postrehne, že v peňažnom obehu na Slovensku sa nachádza aj veľké množstvo euromincí z ostatných krajín eurozóny. Ich podiel je však prekvapujúco vysoký.

Zvyknete kontrolovať národné strany euromincí, ktoré sa vám dostanú do peňaženky? Možno vás prekvapí, koľko zahraničných euromincí u nás máme. Slovenské euromince sú totiž na Slovensku v menšine. Väčšia je teda pravdepodobnosť, že v peňaženkách na Slovensku nájdete euromince z Nemecka, Rakúska či ďalších krajín eurozóny.

Rozmiestnenie mincí sleduje centrálna banka

„V peňažnom obehu v SR sa okrem slovenských euromincí vplyvom migrácie nachádzajú vo veľkej miere aj euromince z iných krajín eurozóny,“ uvádza Národná banka Slovenska vo svojom časopise Biatec. Centrálna banka pritom každoročne tieto podiely analyzuje na vzorke 2 000 kusov euromincí každej nominálnej hodnoty.

Na základe aktuálnych analýz skonštatovala, že až 64,4 % všetkých euromincí v obehu na Slovensku v roku 2018 malo inú národnú stranu ako slovenskú. Z troch mincí je teda veľká pravdepodobnosť, že iba na jednej bude slovenský motív.

Zároveň podľa analýz centrálnej banky platí, že pri väčších nominálnych hodnotách euromincí je zastúpenie tých z ostatných krajín eurozóny vyššie, ako pri menších nomináloch. Najvýraznejšie je to pri jednoeurových eurominciach, pri ktorých napočítali iba 14-percentný podiel tých so slovenským motívom. Takmer 9 z 10 jednoeuroviek v obehu na Slovensku tak pochádza z niektorej z ostatných krajín eurozóny.

Väčšinu tvoria slovenské mince len pri najmenších hodnotách

Podobne až štyri pätiny 50-centových mincí a 20-centových mincí majú inú národnú stranu ako slovenskú. Naopak, jediné mince, pri ktorých je v obehu na Slovensku väčšina s našou národnou stranou, sú jedno a dvojcentovky. V prípade dvojcentoviek je ich podiel takmer 63 % a v prípade jednocentoviek vyše 53 %.

Z euromincí ostatných krajín je pritom najvyššia pravdepodobnosť, že na Slovensku narazíte na tie z Nemecka. Ich podiel podľa údajov centrálnej banky predstavuje až takmer 23 %. Nasledujú rakúske euromince s podielom 15 % a talianske s takmer 10-percentným podielom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame