ZAUJÍMAVOSTI: Na finančných trhoch sa dá obchodovať aj s marihuanou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marihuana
Ilustračné foto, pixabay.com

Obchodovanie s marihuanou nabralo dynamický rast, avšak analytici vyzývajú k opatrnosti.

Keď vám niekto povie, že „obchoduje na burze“, zvyčajne si predstavíte pod tým pojmy ako akcie, cenné papiere alebo kryptomeny. Ak by vám však niekto povedal, že marihuana začína ovládať aj finančný trh, zrejme by ste neuverili. Avšak obchodovanie s marihuanou nabralo dynamický rast. Dôvodom je okrem iného aj to, že viacero krajín marihuanu legalizuje.

To, že sa okruh krajín legalizujúcich používanie marihuany rozširuje, podľa vyjadrení spoločnosti Across vyústi do rastu spotrebiteľského dopytu. Podľa analýzy kanadskej banky CIBC by mali maloobchodné tržby v tomto segmente do roku 2020 dosiahnuť vyše 6 miliárd amerických dolárov, čím predbehnú destiláty a výrazne sa priblížia k tržbám z vína. Kanadské marihuanové spoločnosti zvyšujú produkčné kapacity, aby dokázali dostatočne nasýtiť dopyt. Investori zase vo veľkom nakupujú ich akcie, keďže chcú byť pri zrode odvetvia.

Podobný boom ako kryptomeny

Ako skonštatoval analytik Across Private Investments Jakub Rosa, masívne zhodnotenie cien akcií marihuanových spoločností v Severnej Amerike pripomína boom, ktorý sa predtým točil okolo kryptomien. Marihuanu sprevádza veľký mediálny ošiaľ, vysoká volatilita a rapídne zhodnotenie akcií. Podľa analytika Rosu ju s kryptomenami spája fakt, že ošiaľ predbehol fundament. Reálne využitie digitálnych mien v praxi je zatiaľ v plienkach a v prípade marihuanových spoločností ide o firmy, ktoré zväčša nedokážu generovať zisk.

Masívny záujem kapitálu však vyhnal ich akcie na niekoľkonásobne vyššie úrovne než je očakávaný zisk, čo môže podľa Rosu skončiť spľasnutím bubliny. Podobne, ako v prípade prepadu kryptomien. „Príbeh marihuanových spoločností skutočne v mnohom pripomína kryptomeny na čele s bitcoinom. Aj pri nich išlo a ide o špekuláciu na možné budúce využitie technológie, ktorá je dnes úplne na začiatku reálneho využitia a bez akýchkoľvek záruk, že neskončí na smetisku dejín,“ doplnil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ide o špekulatívne investovanie

Zhodnotenie marihuanových akcií a vidina prudkých zárobkov je lákavá. Rosa však upozorňuje, že ide o beh na dlhé trate sprevádzaný viacerými otázkami. „Takúto investíciu považujeme za špekuláciu vhodnú len pre skúsených investorov,“ dodal Rosa. K investíciám do spoločností, ktoré pestujú a predávajú marihuanu, odporúča aj Búlik pristupovať veľmi opatrne. „Ľudia by sa mali investícii do marihuanových firiem vyhnúť, prípadne nech investujú len malú časť úspor, pri ktorých dokážu zvládnuť aj stopercentnú stratu pri nepriaznivom vývoji,“ skonštatoval Búlik.

Z histórie sú známe príklady desiatok nádejných technológií, ktoré sa nepresadili, a to aj vtedy, keď mali technologicky navrch oproti konkurencii. Napríklad systém Betacam, ktorý mal v osemdesiatych rokoch technologicky navrch v porovnaní s VHS, avšak bol to systém VHS, ktorý sa ako jediný celosvetovo presadil. Aj v prípade kryptomien nie je jasné budúce využitie technológie. „Kryptomeny dnes zostávajú čistou špekuláciou. Je to aktívum, ktoré už viackrát vo svojej krátkej histórii stratilo za jediný deň až polovicu pôvodnej hodnoty. Podobné riziko bezpochyby hrozí aj marihuanovým firmám,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia