Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BCPB obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/Marián Peiger
21. januára 2016 13:13 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Bratislava má najvýkonnejšiu burzu, píšu v Austrálii

Také promo bratislavská burza už dlho nemala. A zrejme ani dlho mať nebude.

Burza cenných papierov v Bratislave sa aj v slovenských médiách spomína dosť sporadicky. Nečudo, objemy obchodov s akciami sú minimálne a funkciu zdroja dodatočného kapitálu pre firmy dlhodobo neplní. Funguje viac menej zotrvačnosťou a niektoré bázické tituly sa zobchodujú len raz za pár mesiacov.
Tento rok najvyšší rast
Aj to však stačilo, aby sa dostala ako „hrdina“ na stránky celoštátneho austrálskeho denníka The Sydney Morning Herald. Ten totiž píše o prepade svetových búrz v úvode tohto roka, medzi ktorými sa ale nájdu výnimky. A práve takou bratislavská burza je. Denník vychádzal z údajov agentúry Bloomberg, podľa ktorých je dokonca v tomto roku akciový index bratislavskej burzy najvýkonnejší na svete. Pomáhať mu k tomu majú najmä akcie rafinérie Slovnaft, ktoré majú zasa ťažiť z globálneho prepadu cien ropy.
Obchody však len minimálne
Treba povedať, že denník hovorí pravdu. Akcie Slovnaftu od začiatku roka do stredy 20. januára posilnili o takmer 15,4 % na 60 eur za kus. Akciový index bratislavskej burzy stúpol za prvých dvadsať dní roka o vyše 5,5 %. Zrejme je však potrebné povedať aj to, ako na tom bratislavská burza v skutočnosti je. Celkový objem obchodov s akciami bratislavskej rafinérie totiž do spomínanej stredy 20. januára dosiahol necelých 40 tisíc eur. Z toho akcie za 30 tisíc eur sa zobchodovali v samotnú stredu 20. januára, zvyšok predchádzajúce obchodné dni. Neporovnateľné čísla so svetovými, ale aj ostatnými lokálnymi burzami.

Je preto otázne, či posuny kurzov bázických titulov na bratislavskej burze odzrkadľujú investorský sentiment alebo nejaké trhové faktory, akým bezpochyby prepad ceny ropy je. Niektoré dni by totiž na posun hodnoty indexu SAX jedným alebo druhým smerom stačili bežné úspory priemerného Slováka.

Celý článok The Sydney Morning Herald si môžete prečítať na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...