Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze mince
Ilustračné foto pixabay.com
4. júna 2018 14:33 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Zamestnávatelia žiadajú zastavenie legislatívneho procesu k dani z poistenia

Zamestnávateľov znepokojuje zavádzanie dane z poistenia, rezort financií sa bráni a so zamestnávateľmi nesúhlasí.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) sú znepokojení zavádzaním novej dane z poistenia. Návrh zákona, ktorý sa bude v najbližších dňoch prerokúvať v príslušných výboroch Národnej rady SR, nezasiahne podľa nich iba poisťovne, ako to tvrdí rezort financií, ale zasiahne celé podnikateľské prostredie a bežných občanov.

Vyššie náklady pre podnikateľov

Zvýšením poistného z titulu novej osempercentnej dane totiž podľa zamestnávateľov vzrastú náklady všetkým podnikateľom, čo bude musieť byť podľa nich nevyhnutne premietnuté do cien tovarov a služieb. Slováci tak budú zasiahnutí viackrát – jednak zvýšením cien ich súkromných poistiek a rastom cien výrobkov a služieb, ktoré kupujú.

Zaťažené podľa zamestnávateľov budú tiež mestá a obce, a to prostredníctvom vyšších výdavkov na poistenie. Daň z poistenia tak negatívne podľa zamestnávateľov zasiahne práve tých, ktorí sa správajú zodpovedne a svoj majetok poisťujú voči nepredvídateľným udalostiam.

Dopad na právne vzťahy

Podnikatelia majú výhrady i voči procesu prípravy novely a konzultáciám so subjektmi, ktorých sa daň priamo dotýka – samotnými poisťovňami. Predkladateľ zavedenie novej dane navyše nepodložil podľa zamestnávateľov korektnou a detailnou analýzou vplyvov novely zákona.

Za nebezpečný precedens považujú zamestnávatelia i pokračovanie v selektívnej regulácii jedného odvetvia a precedensom je i zavádzanie novej dane počas zdaňovacieho obdobia. To má zásadný dopad na existujúce právne vzťahy.

Pochybnosti a nedôvera

Podnikatelia vnímajú poistenie ako významnú garanciu pre svoje podnikanie a v prípade povinných poistení tiež ako štátom určenú povinnosť. Preto sa spoliehajú na to, že poisťovne na Slovensku sú stabilné, keďže ide o štátom regulovaný sektor, za ktorý podľa kompetenčného zákona zodpovedá práve ministerstvo financií.

Negatívny prístup regulátora k poisťovníctvu a k poisťovniam vzbudzuje podľa zamestnávateľov pochybnosti a nedôveru podnikateľského sektora k poisteniu ako inštitútu, ktorý im má garantovať v prípade nepredvídanej a závažnej škodovej udalosti pokračovanie v podnikateľskej činnosti.

Zamestnávatelia združení v RÚZ a AZZZ žiadajú zastavenie legislatívneho procesu návrhu zákona o dani z poistenia. Zároveň pri predkladaní akejkoľvek novej regulácie v budúcnosti očakávajú korektný prístup predkladateľa, dôslednú analýzu vplyvov a predovšetkým nie politickú, ale odbornú diskusiu so všetkými dotknutými subjektmi.

Ministerstvo sa obhajuje

Ako v reakcii uviedlo Ministerstvo financií SR, zamestnávatelia sa nechali vtiahnuť do hry poisťovní a podporujú ich tlak na verejnosť, ktorý rezort financií vníma ako absolútne neoprávnený. Návrh zákona prešiel podľa ministerstva štandardným legislatívnym procesom, počas ktorého mali všetky subjekty možnosť s ministerstvom financií o tejto téme diskutovať. Ministerstvo financií podľa jeho vyjadrení vo viacerých oblastiach vyhovelo pripomienkam a návrh upravilo.

To isté, čo platí pre všetkých klientov poisťovní, platí podľa rezortu financií aj pre podnikateľov. Ani v tomto prípade nemajú poisťovne podľa ministerstva dôvod, aby zvyšovali ceny. O to viac, že ide iba o nahradenie v súčasnosti platného odvodu rovnako vysokou daňou. “Keď poisťovne hovoria o zodpovednosti, prečo sa samé nesprávajú zodpovedne k svojim klientom, ale ceny im zvyšujú ešte pred zavedením novej dane?“ pýta sa v stanovisku ministerstvo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame