Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peňaženka, peniaze,
Ilustračné foto. pixabay.com
17. júla 2017 10:35 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Najviac v zahraničí minieme v Taliansku, najmenej v Bulharsku

Na dovolenky v zahraničí si berieme čoraz menej hotovosti a spoliehame sa na platobnú kartu.

Na výdavky, ktoré plánujete platiť kartou na dovolenke, potrebujete okolo 168 eur na jedného dospelého dovolenkára. Takúto sumu zaplatil vlani v priemere jeden výletník v niektorej z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Medzi destináciami sú však výrazné rozdiely. Dovolenku, teda ubytovanie, dopravu a stravu, väčšinou platíme vopred. Poštová banka sa pozrela na to, aké ďalšie výdavky zvykneme mať v obľúbených destináciách.

Banka analyzovala vyše 26 tisíc platieb kartou počas vlaňajšieho leta. „Na dovolenky v zahraničí si berieme čoraz menej hotovosti a spoliehame sa na platobnú kartu. Platíme ňou zážitky, darčeky, potraviny či dodatočné poplatky,“ komentuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Z analýzy vyplynulo, že jeden dovolenkár urobí v priemere štyri platby a minie 168 eur. Najmenej, 101 eur, stoja dovolenkové výdavky platené kartou v Bulharsku. Najdrahšie nákupy si doprajeme v Taliansku. Minieme tam 1,5-násobne viac oproti priemeru, 277 eur.

Pb 1.jpg
Najviac platia kartou Bratislavčania
Výdavky v zahraničí sa výrazne líšia aj podľa toho, odkiaľ dovolenkár pochádza. Jednoznačne najviac platia kartou ľudia z Bratislavského kraja. V priemere urobí jeden Bratislavčan počas dovolenky platby kartou za 274 eur. Rekordéri boli vlani bratislavskí návštevníci Talianska, ktorí minuli takmer 500 eur „na hlavu“. Naopak, najviac vedia na dodatočných výdavkoch na dovolenke ušetriť Žilinčania. V priemere jeden z nich minul kartou 123 eur. V Turecku dokonca ani nie 50 eur. „V Turecku sú obľúbené dovolenky all inclusive. Mnohí dovolenkári zároveň zostávajú v hotelových rezortoch a preto majú prirodzene nižšie dodatočné náklady,“ uvažuje Žáčková.

Pri porovnaní vekových skupín analýza potvrdila, že najviac na dovolenke míňa stredná generácia od 40 do 59 rokov (191 eur oproti priemeru 168 eur) a najmenej mladí ľudia do 25 rokov (114 eur oproti priemeru 168 eur). „Dôvodov je viacero. Mladí ľudia majú nižšie nároky na kvalitu ubytovania, mnohí ešte nemajú deti a zároveň majú nižšie príjmy,“ vysvetľuje Žáčková.

Pb 4.jpg
Vedie Chorvátsko
Dominanciu Chorvátska, ako jednoznačne najobľúbenejšej destinácie, potvrdzuje aj počet platieb kartou v zahraničí. Vyše šesť z desiatich (64%) platieb v sledovaných krajinách skončilo práve v perle Jadranu. Takmer štvrtina (23%) v Taliansku. Hodnota jednej takejto platby je v priemere 37 eur. Najviac nás jeden nákup vyjde v Taliansku (40 eur) a najmenej v Bulharsku (27 eur).


Tip
Aby vás výdavky na dovolenke neprekvapili, nezabudnite si skontrolovať výšku vášho aktuálneho zostatku na účte. Prípadne požiadajte banku o povolené prečerpanie, teda mínus na účte.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies