Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
12. apríla 2019 13:06 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Z troch stavebných sporiteľní sa vlani podarilo zvýšiť zisk dvom menším spoločnostiam

Prvá stavebná sporiteľňa vlani zisk znížila, avšak na sumu niekoľko miliónov eur.

Z troch stavebných sporiteľní pôsobiacich na slovenskom trhu sa vlani podarilo zvýšiť zisk dvom menším spoločnostiam. Wüstenrot stavebná sporiteľňa vlani zvýšila čistý zisk o 11,1 % na 1,57 mil. eur. Najmenšia ČSOB stavebná sporiteľňa vlani zvýšila zisk o 35,8 % na 664 tis. eur. Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá ovláda väčšinu trhu stavebného sporenia, zaznamenala v minulom roku pokles zisku o niečo vyše 11 %. Hoci menšie sporiteľne rástli, ich celkový zisk sa ani nepribližuje k celkovému zisku PSS, ktorý vlani dosiahol 15,5 mil. eur.

Wüstenrot stavebná sporiteľňa eviduje rast zisku v posledných dvoch rokoch. Naposledy vykázala pokles zisku v roku 2016 a vtedy to odôvodnila hlavne vývojom úrokových sadzieb na bankovom trhu. Vtedy sa jej zisk prepadol o takmer 39 % na 917 tis. eur. ČSOB stavebná sporiteľňa evidovala nárast zisku len vlani, v roku 2017 zaznamenala prepad o 58,5 % na 489 tis. eur. Zisk Prvej stavebnej sporiteľne klesá za sebou tri roky. Firma to zdôvodnila neustálym poklesom úrokových sadzieb pri novo poskytovaných úveroch. Ďalším z dôvodov je podľa vyjadrení spoločnosti tiež pokles úrokových sadzieb pri investovaní do štátnych dlhopisov.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Spoločnosť Wüstenrot stavebná sporiteľňa vznikla v roku 1993. Pôvodne pôsobila pod názvom Stavebná sporiteľňa VÚB-Wüstenrot. ČSOB stavebná sporiteľňa vznikla na Slovensku v júni 2000.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame