Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo
22. novembra 2015 14:30 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Z dávky bude musieť po exekúcii zostať 100 % životného minima

Do konca tohto roka suma zodpovedajúca 100 % životného minima musí zostať iba poberateľom dôchodkových dávok, ktoré podliehali exekúcii, od januára budúceho roka sa to bude týkať všetkých dávok sociálneho poistenia.

Od 1. januára 2016 sa mení výplata dávok sociálneho poistenia zaťažených exekúciou. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa. Od začiatku budúceho roka musí poberateľovi dávky sociálneho poistenia zaťaženej exekúciou zostať 100 % sumy životného minima, čo na rok 2016 predstavuje 198,09 eura na mesiac.
Suma na vyživovanú osobu sa nemení
„Základná suma, ktorá sa povinnému nesmie zraziť na vyživovanú osobu, sa nezmenila a zostáva vo výške 25 % zo životného minima, príp. 50 %, ak ide o poberateľa dôchodkových dávok,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Na budúci rok to predstavuje 49,52 eura na mesiac, resp. 99,04 eura na mesiac u poberateľa dôchodkových dávok. Vyživovanými osobami sú v zásade manžel, resp. manželka a deti poberateľa dávky.

Do konca tohto roka suma zodpovedajúca 100 % životného minima musí zostať iba poberateľom dôchodkových dávok, ktoré podliehali exekúcii. Od januára 2016 musí zostať 100% životného minima aj poberateľom ostatných dávok sociálneho poistenia, ako sú nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti, či úrazové dávky. Toto neplatí, ak ide o výživné na maloleté dieťa. V takom prípade povinnému nezostáva 100 % životného minima, ale iba 60 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies