Yellenová naznačila ďalšie zvýšenie úrokov v USA

12. júla 2017 17:31
SITA
Janet Yellen, Fed, Americká centrálna banka
Šéfka Federálneho rezervného systému Janet Yellenová. SITA/AP Photo/Susan Walsh.

Janet Yellenová v americkom Kongrese zároveň uviedla, že centrálna banka krajiny plánuje v tomto roku odštartovať redukciu svojho masívneho portfólia dlhopisov.

Centrálna banka USA predpokladá, že bude pokračovať v postupnom zvyšovaní úrokových sadzieb a zároveň plánuje v tomto roku odštartovať redukciu svojho masívneho portfólia dlhopisov. Povedala to v stredu v Kongrese šéfka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Janet Yellenová. Zmienila sa o viacerých povzbudzujúcich faktoroch vrátane silnej tvorby pracovných miest a rastúceho bohatstva domácností, čo by podľa jej slov malo v najbližších dvoch rokoch podporiť hospodársky rast.

Viacerí ekonómovia sú presvedčení, že Fed, ktorý od decembra minulého roka úroky zvýšil trikrát, v tomto roku úrokové sadzby zvýši ešte raz. Yellenová zopakovala, že americká ekonomika sa dostatočne zlepšila a už nepotrebuje mimoriadnu podporu, ktorú jej centrálna banka začala poskytovať v roku 2008 v reakcii na vážnu finančnú krízu. Poznamenala, že nezamestnanosť v USA je v blízkosti 16-ročného minima a ekonomika sa v posledných mesiacoch opäť zrýchlila.

Šéfka Fed-u však upozornila, že „výhľad ekonomiky vždy sprevádza značná neistota.“ Patrí k nej otázka, či inflácia v krajine naozaj posilní a tiež to, akú veľkú časť ekonomického programu prezidenta Donalda Trumpa Kongres schváli. Šéfka Fed-u uviedla, že hoci globálna ekonomika vyzerá silnejšie, „viacerí naši obchodní partneri naďalej čelia ekonomickým problémom.“

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články