Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Yellenová naznačila ďalšie zvýšenie úrokov v USA

Janet Yellen, Fed, Americká centrálna banka
Šéfka Federálneho rezervného systému Janet Yellenová. SITA/AP Photo/Susan Walsh.

Janet Yellenová v americkom Kongrese zároveň uviedla, že centrálna banka krajiny plánuje v tomto roku odštartovať redukciu svojho masívneho portfólia dlhopisov.

Centrálna banka USA predpokladá, že bude pokračovať v postupnom zvyšovaní úrokových sadzieb a zároveň plánuje v tomto roku odštartovať redukciu svojho masívneho portfólia dlhopisov. Povedala to v stredu v Kongrese šéfka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Janet Yellenová. Zmienila sa o viacerých povzbudzujúcich faktoroch vrátane silnej tvorby pracovných miest a rastúceho bohatstva domácností, čo by podľa jej slov malo v najbližších dvoch rokoch podporiť hospodársky rast.

Viacerí ekonómovia sú presvedčení, že Fed, ktorý od decembra minulého roka úroky zvýšil trikrát, v tomto roku úrokové sadzby zvýši ešte raz. Yellenová zopakovala, že americká ekonomika sa dostatočne zlepšila a už nepotrebuje mimoriadnu podporu, ktorú jej centrálna banka začala poskytovať v roku 2008 v reakcii na vážnu finančnú krízu. Poznamenala, že nezamestnanosť v USA je v blízkosti 16-ročného minima a ekonomika sa v posledných mesiacoch opäť zrýchlila.

Šéfka Fed-u však upozornila, že „výhľad ekonomiky vždy sprevádza značná neistota.“ Patrí k nej otázka, či inflácia v krajine naozaj posilní a tiež to, akú veľkú časť ekonomického programu prezidenta Donalda Trumpa Kongres schváli. Šéfka Fed-u uviedla, že hoci globálna ekonomika vyzerá silnejšie, „viacerí naši obchodní partneri naďalej čelia ekonomickým problémom.“

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. júla 2017 17:31Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...