Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
25. júla 2018 15:55 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Vysokoškoláci si podľa prieskumu viac sporia, ako sa zabávajú

Sporenie ako výdavok uvádza 16 % vysokoškolákov, voľný čas a zábava v rámci výdavkov uviedlo len 12 % vysokoškolákov.

Vysokoškoláci si odkladajú viac peňazí na budúcnosť, ako ich míňajú na voľný čas a zábavu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Slovenskú sporiteľňu, v ktorom zisťovala finančné správanie detí a mladých ľudí. Sporenie ako výdavok uvádza 16 % vysokoškolákov. Voľný čas a zábavu v rámci výdavkov uviedlo len 12 % vysokoškolákov. “Vysokoškoláci čoraz viac myslia na svoju budúcnosť a uprednostňujú sporenie pred výdavkami na zábavu. Mnohí z nich si šetria na vlastné bývanie,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Takmer polovicu výdavkov vysokoškolákov však tvoria náklady na stravu a bývanie. “Vzhľadom na vysoké nájmy, predovšetkým vo väčších mestách a vyššie poplatky na internátoch, míňajú študenti veľkú časť ich financií na bývanie (19 %). Výdavky na potraviny a jedlo (23 %) sú vo všeobecnosti nákladnou položkou slovenských domácností, študentov nevynímajúc,” skonštatovala Buchláková.

Viac možností na letné brigády

Štyridsaťosem percent opýtaných stredoškolákov má nepravidelnú brigádu, 33 % brigáduje pravidelne. Ich priemerný mesačný príjem je vo výške 78 eur. Peniaze najčastejšie míňajú na oblečenie, topánky či zábavu s kamarátmi. Priemerný mesačný príjem vysokoškoláka je na úrovni 273 eur. Takmer polovica oslovených vysokoškolákov má príjmy z pravidelnej brigády počas roka, rovnako polovica má príjmy len z občasnej brigády. “Zlepšujúce sa podmienky na trhu práce aj im priniesli viac možností na letné brigády,“ uviedla Buchláková.

“Príjem detí a mládeže závisí od ich veku a stupňa štúdia. Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a mladí ľudia v Bratislave, na západe Slovenska a vo väčších mestách,” skonštatovala Buchláková.

Študenti, ktorí majú záujem privyrobiť si popri štúdiu alebo počas leta na dohodu o brigádnickej práci študentov, nemajú povinnosť platiť poistné, ak si uplatnia výnimku z platenia poistného. Princípom takejto výnimky podľa Sociálnej poisťovne je, že ak ich príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur mesačne, nebudú mať postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia.

O prieskume

Prieskum pre Slovenskú sporiteľňu uskutočnila agentúra Ipsos v júni tohto roka na celom území Slovenska. Vzorkou bolo 1 200 ľudí vo veku šesť až 35 rokov. Išlo o osobné a online dopytovanie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame