Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
25. mája 2015 12:30 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Výsledok poľských volieb znepokojil trhy

V druhom kole poľských prezidentských volieb zvíťazil Andrzej Duda z opozičnej strany Právo a spravodlivosť. Tá sa považuje za menej protrhovú ako vládna Občianska platforma blízka úradujúcej hlave štátu Bronislawovi Komorowskému.

Výsledok druhého kola poľských prezidentských volieb znepokojil finančné trhy. Novou hlavou štátu sa podľa neoficiálnych výsledkov stane Andrzej Duda zo strany Právo a spravodlivosť (PiS). Úradujúci prezident Bronislaw Komorowski, ktorý kandidoval s podporou vládnej Občianskej platformy (OP) premiérky Ewy Kopaczovej, už priznal porážku. Jeho prehra zároveň znižuje šance na znovuzvolenie vlády v jesenných parlamentných voľbách. Opozičná PiS sa podľa agentúry Reuters považuje za menej protrhovú ako vládna Občianska platforma.

Akcie strácali

Akcie hlavných poľských bánk PKO, Pekao a BZ WBK v pondelok ráno strácali až 4 %. To môže byť čiastočne odrazom Dudovho plánu konvertovať hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch na pôžičky v domácej mene. „Existuje riziko súvisiace s neistým výsledkom jesenných volieb a tiež riziko uvoľnenia rozpočtovej politiky. Investori dnes zohľadnili tieto dve riziká,“ uviedol pre agentúru Reuters obchodník na dlhopisových trhoch Andrzej Bowtruczuk z banky mBank. Zlotý voči franku v rannom obchodovaní strácal 0,7 % a oproti euru 0,3 %.

Štyridsaťdvaročný Andrzej Duda odmieta zavedenie eura. V minulosti pôsobil ako poradca exprezidenta Lecha Kaczynského, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí v ruskom Smolensku. Momentálne je poslancom Európskeho parlamentu. V parlamentných voľbách, ktoré sa v Poľsku uskutočnia koncom októbra, by podľa aktuálnych prieskumov zvíťazila s miernym náskokom jeho strana PiS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame