Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca
23. októbra 2017 13:29 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Vydavatelia cenných papierov budú od novembra potrebovať špeciálny kód

O pridelenie tzv. LEI kódu môžu emitenti požiadať CDCP prostredníctvom webového formuláru alebo akýkoľvek iný subjekt, ktorý prideľuje LEI kódy.

Od 1. novembra 2017 sa budú musieť subjekty, ktoré vydávajú emisie zaknihovaných cenných papierov, preukázať LEI kódom. Ako ďalej informoval Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP), LEI kódy tak budú slúžiť na identifikáciu subjektov v kontexte aplikácie nových právnych predpisov EÚ a prepojenia medzi identifikátorom emisie ISIN a identifikátorom emitenta LEI.

LEI (Legal Entity Identifier), teda dvadsaťmiestny alfanumerický znakový kód, je medzinárodný identifikátor právnickej osoby, ktorý slúži na presnú, jednoznačnú a nezameniteľnú identifikáciu subjektu v celosvetovom meradle.

“Povinnosť CDCP evidovať LEI v registri emitenta sa týka len emitentov, ktorých emisie budú vydané po 31. októbri 2017,“ informuje Iveta Macková z CDCP. Pre emitentov to znamená mať pridelený platný LEI kód, ktorý sa uplatní pri evidovaní všetkých emisií zaknihovaných cenných papierov, ktoré emitent vydá. LEI kód bude potrebovať aj emitent emisií listinných cenných papierov, ktorý pre túto emisiu požiada o pridelenie kódu ISIN. CDCP bude vyžadovať uvedenie platného LEI kódu už v žiadosti o pridelenie kódu ISIN. O pridelenie LEI kódu môžu emitenti požiadať CDCP prostredníctvom webového formuláru alebo akýkoľvek iný subjekt, ktorý prideľuje LEI kódy.

Bez kódu už emisiu subjekty nezaregistrujú

LEI kód má byť uvedený aj v zmluve o registrácii emisie, resp. ďalších formulároch týkajúcich sa služieb pre emitentov zaknihovaných cenných papierov. V prípade, že emitent v týchto dokumentoch neuvedie svoj platný LEI kód, CDCP nebude môcť žiadosť emitenta o pridelenie kódu ISIN podanú po 1. novembri 2017 akceptovať a v konečnom dôsledku emisiu nezaregistruje. CDCP doplní LEI kód do registra emitenta, ak emitent uvedie LEI v súvislosti s požiadavkou na službu týkajúcu sa zmeny údajov emitenta alebo emisie vydanej do 31. októbra 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame