Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. februára 2016 9:19 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Vydávanie HZL vzrástlo za desať rokov takmer trojnásobne

Kým koncom roka 2005 to bolo 61 emisií hypotekárnych záložných listov, ku koncu vlaňajška ich bolo už 155.

Banky na Slovensku vydali doposiaľ 155 emisií hypotekárnych záložných listov (HZL). Ide o celkový stav evidovaný Národnou bankou Slovenska ku koncu minulého roka. Pre porovnanie, pred desiatimi rokmi, teda ku koncu roka 2005, to bolo 61 emisií.

Menovitá hodnota vydaných cenných papierov bola na konci vlaňajška na úrovni 4,293 mld. eur. Avšak celková menovitá hodnota predaných záložných listov bola v objeme 3,992 mld. eur. Podiel menovitej hodnoty predaných hypotekárnych záložných listov k sume nesplatených istín z hypotekárnych úverov bol na úrovni 79,12 %.

Banky poskytujúce hypotéky vydávajú dlhové cenné papiere obchodovateľné na kapitálovom trhu označené ako hypotekárne záložné listy. Definuje a upravuje ich zákon o dlhopisoch. Ich menovitá hodnota vrátane výnosov je krytá pohľadávkami z hypotekárnych úverov zabezpečených nehnuteľnosťou alebo náhradným krytím. Ich predajom sa banka zaväzuje investorovi vyplatiť okrem vloženej investície aj výnos za vopred dohodnutý úrok.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies