Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európsky parlament, Belgium EU Parliament
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Geert Vanden Wijngaert
27. mája 2015 8:13 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Výbor EP odmietol návrh zákona o rizikovom obchodovaní bánk

Návrh neprešiel, keďže medzi členmi výboru panovali veľké rozdiely, ktoré sa nepodarilo prekonať.

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre hospodárske a menové záležitosti odmietol legislatívny návrh, ktorého cieľom bolo obmedziť riskovanie bánk pri obchodovaní. Návrh neprešiel, keďže medzi členmi výboru panovali veľké rozdiely, ktoré sa nepodarilo prekonať. Členovia výboru návrh odmietli pomerom hlasov 29 ku 30.

Predstavitelia stredopravých a liberálnych strán navrhovali zmiernenie návrhu zákona s tým, že chceli predísť nadmernému obmedzovaniu bánk, keďže EÚ už predstavila množstvo ďalších regulačných pravidiel, ktoré banky obmedzujú. Pre svoje zmeny však nenašli väčšinovú podporu. Ľavicové strany chceli naopak zákon sprísniť s tým, že je dôležité, aby banky neboli „príliš veľké, aby padli“.

Niektorí členovia výboru nemali do detailu jasno v tom, o čom hlasujú. Pôvodný návrh počítal s oddelením rizikového obchodovania v bankách v prípade, že sa dostane nad určitú hodnotu. Stredopravý politik, Švéd Gunnar Hoekmark, následne navrhol, aby regulačné úrady mohli samé rozhodnúť o tom, kedy je potrebné oddelenie rizikového obchodovania v banke uplatniť. Pred hlasovaním niektorí členovia výboru vyzvali na jeho odloženie. Iní však zastávali názor, že niekoľko ďalších dní rokovaní by prinieslo iba väčšie rozdiely.

Štáty EÚ sa musia dohodnúť na verzii svojho spoločného návrhu skôr, ako sa bude schvaľovať v EP.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame