Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VÚB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
4. januára 2018 13:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

VÚB očakáva za rok 2017 pozitívny medziročný vývoj čistého zisku

Na vlaňajšie výsledky vplýval napríklad výrazný nárast objemu úverov klientom.

VÚB banka očakáva za rok 2017 pozitívny medziročný vývoj čistého zisku. Už v rámci deväťmesačného hospodárenia evidovala rast zisku o 15,6 % na 128,2 mil. eur. Na vlaňajšie výsledky vplýval podľa vyjadrení spoločnosti napríklad výrazný nárast objemu úverov klientom, ktorý banke čiastočne kompenzoval výpadky úrokových príjmov vyplývajúce z takmer nulových základných úrokových mier. Pod vývoj sa podpísal aj zodpovedný prístup k riziku, ktorý banke umožnil výrazne znížiť opravné položky ako aj jednorazové efekty súvisiace prevažne s operáciami na finančných trhoch.

Banka si chce udržať trhový podiel

“V roku 2018 sa chceme zamerať na to, aby sme zostali jednotkou vo vzťahu ku klientom a zároveň si udržali trhový podiel a vysokú efektivitu,“ povedal generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch. V súvislosti s dosahovaním maximálnych hodnôt zadlženosti obyvateľstva a s tým súvisiacich opatrení Národnej banky Slovenska bude ale podľa neho čoraz náročnejšie udržiavať vysokú dynamiku rastu úverov. “Preto sa už nemôžeme spoliehať na rast úrokových príjmov z titulu rastu objemov, ale musíme sa sústrediť aj na sporenie a kolektívne investovanie, ktorému by podľa makroekonomických predikcií malo priať aj prostredie,“ uviedol Resch.

Taktiež by sa mal podľa neho prejaviť aj efekt spojenia predností Consumer Finance Holding ako lídra na nebankovom trhu s bankovými štruktúrami. VÚB banka totiž koncom vlaňajška informovala, že v úvode roka 2018 začlení svoje dve dcérske spoločnosti VÚB Factoring a Consumer Finance Holding do banky. Chce tak zjednodušiť a zefektívniť procesy a vytvoriť nové obchodné príležitosti, ktoré napomôžu rozvoju biznisu.

Konkurencia sa zvýšila

Za ostatné roky sa podľa VÚB významne zmenilo podnikateľské prostredie na Slovensku. “Legislatíva priniesla rovnaké podmienky pre bankové a nebankové subjekty, zostrilo sa konkurenčné prostredie. Rozhodli sme sa preto zjednodušiť našu štruktúru a začleniť dve dcérske spoločnosti VÚB Factoring a Consumer Finance Holding do banky. Obľúbenú značku Quatro si však ponecháme. Stane sa osobitnou divíziou banky,“ komentoval koncom roka zmenu Resch.

Všeobecná úverová banka vznikla 1. januára 1990 vyčlenením komerčných aktivít pre firemných klientov na území SR zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. V roku 1992 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť patriacu pod Fond národného majetku SR. Koncom roku 2001 získala väčšinový podiel vo VÚB talianska banková skupina IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame