Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VÚB
Ilustračné foto VÚB
4. marca 2019 14:13 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

VÚB banka plánuje dať na dividendy cez 125 mil. eur

V minulom roku pritom banka vyplatila na dividendách 144,03 mil. eur.

VÚB banka z minuloročného zisku, ktorý bol vo výške 156,3 mil. eur, plánuje dať na výplatu dividend 80-percentný podiel. V peňažnom vyjadrení by tak malo ísť o sumu prevyšujúcu 125 mil. eur. Dividenda na každú akciu VÚB s menovitou hodnotou 33,20 eura bude vo výške 9,64 eura a na každú akciu VÚB s menovitou hodnotou 3,3 mil. eur vo výške 963,3 tis. eur.

Vyplýva to z návrhu na rozdelenie zisku, pričom valné zhromaždenie akcionárov bude o rozdelení rozhodovať 5. apríla. V minulom roku pritom banka vyplatila na dividendách 144,03 mil. eur, a to z dosiahnutého individuálneho zisku za rok 2017, ktorý bol na úrovni 160 mil. eur.

Ziskovosť klesla

Individuálny zisk banky vlani medziročne poklesol o 2,3 %. Celá skupina VÚB evidovala v minulom roku pokles čistého zisku o 8,4 % na 160,3 mil. eur. „Prostredie s nízkymi úrokovými sadzbami pretrvávalo aj v roku 2018 a zabránilo tomu, aby sa otočila dynamika čistých úrokových výnosov,“ uviedol vo výročnej správe predseda dozornej rady Ignacio Jaquotot.

Ziskovosť skupina bránila aj opatreniami v riadení nákladov. „Zvlášť pozitívne výsledky priniesla integrácia spoločností CFH a VÚB Factoringu do banky. Synergie nákladov, ktoré sme očakávali v horizonte troch rokov, boli takmer úplne dosiahnuté v prvom roku,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ VÚB Alexander Resch.

O spoločnosti

Všeobecná úverová banka vznikla 1. januára 1990 vyčlenením komerčných aktivít pre firemných klientov na území SR zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. V roku 1992 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť patriacu pod Fond národného majetku SR. Koncom roku 2001 získala väčšinový podiel vo VÚB talianska banková skupina IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame