Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf
Foto: Admiral Markets
18. marca 2019 17:18 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Všetko o indikátore SAR Parabolic

BRATISLAVA 18. marca 2019 (VF/PR) – Medzi najpopulárnejšie trendové indikátory môžeme zaradiť aj Parabolic SAR. Kľúčový indikátor pri analýze trendu na trhu, tento indikátor je veľmi jednoduché použiť a je vhodný na akýkoľvek štýl obchodovania. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o indikátore Parabolic SAR.

Parabolic SAR – Trendový indikátor

Parabolic SAR indikátor jeden z technických indikátorov, ktoré vyvinul J. Welles Wilder, famózny analytik a otec niektorých indikátorov ako napríklad:

  • Indikátor Average True Range
  • Indikátor Relative Strength Index
  • Indikátor Parabolic SAR.

Parabolic SAR znamená Stop And Reverse, v preklade zastaviť a vrátiť sa. Indikátor ukazuje kedy uzavrieť obchody a zmeniť smer obchodovania.

Graficky sa to zobrazuje v parabolickej krivke formovanej bodmi, ktoré predstavujú možné úrovne, kde by sa mohol trend zastaviť a otočiť.

Parabolic SAR – Vzorec

Vďaka výpočtu Parabolic SAR vieme určiť potenciálne body, kde by sa trh mohol otočiť. Na samotný výpočet sa používa tento vzorec:

Nový bod SAR = Aktuálny bod SAR + AF x (Aktuálne EP – Aktuálny bod SAR)

Kde AF je akceleračný faktor a EP extrémny bod.

Akceleračný faktor je hodnota, ktorá sa mení pri každej dosiahnutej úrovni. Jeho počiatočná hodnota, ktorú odporúča Wilder, je 0.02 a rastie po 0.02 až kým nedosiahne 0.2.

Extrémny bod je jednoducho najvyššia hodnota v prípade býčieho trendu a naopak najnižšia hodnota v prípade medvedieho trendu.

Samozrejme nemusíte to prepočítavať ručne ale obchodná platforma indikátor Parabolic SAR automaticky prepočíta a vykreslí do grafu.

Parabolic SAR MetaTrader 4

Parabolic SAR MT4 je jeden z 30-tich základných indikátorov predinštalovaných na platforme a teda ho nemusíte sťahovať z internetu.

Nájdite Parabolic SAR MT4 v podpriečinku trendových indikátorov a jednoducho na indikátor dvakrát kliknite alebo ho pretiahnite myšou do grafu.

Parametre Parabolic SAR

Parabolic SAR MetaTrader 4 je definovaný dvoma parametrami:

  • Step
  • Maximum

Parameter Step reprezentuje veľkosť akceleračného faktora. Štandardne je to hodnota 0.02. Akceleračný faktor začína na tejto hodnote následne rastie pri poklese alebo raste. Závisí to od trendu, či je rastový alebo klesajúci a až po hodnotu, ktorá je parameter Maximum. Základná hodnota je 0.2.

Aby ste si indikátor Parabolic SAR dobre nastavili je najlepšie si ho vyskúšať. Wilder konštatoval, že všetky hodnoty medzi 0.018 a 0.021 fungujú spoľahlivo, ale neodporúča používať hodnoty vyššie ako 0.022.

Indikátor Parabolic SAR

Obchodovanie s ním je veľmi jednoduché, je však potrebné určité Wilderove pravidlá:

  • Body SAR pod aktuálnou trhovou cenou indikujú rastový trend
  • Body SAR nad aktuálnou trhovou cenou indikujú klesajúci trend

Na vstup do pozície musí cena dosiahnúť jeden z bodov SAR:

  • Nakupujte ak body SAR prekrížia cenu na grafe
  • Predávajte ak sa sú body SAR na grafe nad cenou.

Pri zatváraní pozície jednoducho počkajte kým body SAR znova neprekrížia cenu.

Parabolic SAR – Stratégia

Indikátor Parabolic SAR je vhodný na všetky timeframy a teda aj na akúkoľvek obchodnú stratégiu. Vaša obľúbená Parabolic SAR stratégia teda bude použiteľná na každý obchodný štýl.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame