Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File
24. mája 2019 8:02 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Všeobecný súd EÚ zamietol kompenzáciu strát veriteľov pri reštrukturalizácii dlhov Grécka

Časť súkromných majiteľov gréckych dlhopisov žiadala od Európskej centrálnej banky odškodnenie strát.

Súkromní majitelia gréckych vládnych dlhopisov, ktorí utrpeli straty počas kulminácie dlhovej krízy krajiny, neuspeli na Všeobecnom súde Európskej únie so žiadosťou o kompenzáciu zo strany Európskej centrálnej banky.

Grécko, ktoré bolo v roku 2012 na pokraji bankrotu, zrealizovalo najväčšiu reštrukturalizáciu dlhov v histórii. Záväzky Atén voči súkromným veriteľom, ktorí s tým väčšinou súhlasili, sa pritom znížili o 105 mld. eur. Časť súkromných veriteľov sa však obrátila na súd.

Všeobecný súd Európskej únie ale dospel k záveru, že síce boli porušené majetkové práva týchto investorov, ale nie „neprimerane a netolerovateľne“. Súd vo štvrtok uviedol, že reštrukturalizácia dlhov bola vo verejnom záujme.

Súd zároveň konštatoval, že nie sú dôkazy o tom, že by sa Európska centrálna banka, ktorá bola pri reštrukturalizácii poradcom Grécka, dopustila „dostatočne vážneho porušenia“ legislatívy Európskej únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame