Vozidiel bez povinného zákonného poistenia je vyše 150 tisíc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poistenie PZP auto
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Vodičovi, ktorý nemá zákonné poistenie, môže polícia udeliť pokutu.

Aj napriek tomu, že majitelia motorových vozidiel majú zo zákona povinnosť poistiť svoje automobily, viac ako 150 tisíc z nich nie je poistených. Sú to zväčša prípady, kedy vozidlo bolo poistené, ale poistenie zanikne napríklad nezaplatením poistného a ďalšie poistenie je uzatvorené s časovým odstupom. Vozidlo je tak určitý čas nepoistené. Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov je trvalo nepoistených vozidiel menej. V týchto prípadoch ide zväčša o motorky a pracovné stroje. 
Pokuta sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur
Ako informovala Komunálna poisťovňa, na Slovensku boli ku koncu augusta tohto roka registrované takmer tri milióny vozidiel. Vozidlá bez povinného zákonného poistenia (PZP) pritom nie sú podľa platnej legislatívy spôsobilé na cestnú premávku a ich vodičom hrozí pokuta až do výšky 3 330 eur.

Každé motorové vozidlo musí byť zo zákona poistené pre prípad škody spôsobenej jeho prevádzkou tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku. Táto povinnosť bola zákonom ustanovená v septembri 2001, a to pre všetky autá, prípojné vozidlá s evidenčným číslom a vybrané špeciálne vozidlá pohybujúce sa po cestných komunikáciách, napr. poľnohospodárske a priemyselné stroje.

Ak auto bez PZP spôsobí nehodu, škoda je uhradená z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá každoročne eviduje niekoľko tisíc takýchto kolízií. Po tom, čo uhradí poškodenému opravu, od vinníka vymáha celú výšku plnenia, a to súdnou cestou, resp. prostredníctvom exekútora. Sumy vyplácané z PZP po nehodách sa zvyčajne pohybujú v tisícoch eur.
Havarijné poistenie je dobrovoľné
Zatiaľ čo z PZP sú hradené škody poškodených, škody spôsobené poisteným napr. pri cúvaní na parkovisku či v garáži sú hradené z havarijného poistenia. “Podstatou havarijného poistenia je nahradiť škody na vozidle v dôsledku rôznych náhodných udalostí, napr. havária, živel, krádež či vandalizmus,” uviedla Helena Baričová, zástupkyňa riaditeľa Úseku likvidácie poistných udalostí v neživotnom poistení z Komunálnej poisťovne.

Havarijné poistenie nie je povinné. Pri kupovaní nového alebo ojazdeného vozidla v hotovosti totiž nie je povinnosťou uzatvoriť si aj havarijné poistenie. Podľa poisťovní je pravdepodobné, že keby lízingové spoločnosti nepodmieňovali kúpu áut havarijným poistením, počet havarijne nepoistených vodičov by ešte viac stúpol.
Treba prispôsobiť jazdu
V jesennom a zimnom období má vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky mnoho faktorov, ktorými sú napríklad popadané lístie, hmla, divá zver, námraza a sneh. Všetkým týmto okolnostiam je potrebné prispôsobiť svoju jazdu, a to dodržiavaním bezpečného odstupu, prípadne znížením rýchlosti. Netreba zabúdať na to, že na mokrom lístí hrozí riziko šmyku, pri hustej hmle je viditeľnosť znížená a neskoro tak spozorujeme prekážku, prípadne iného účastníka. V miestach kde prechádza divá zver cez cestu je dobré zvýšiť opatrnosť. Počas zimných mesiacov nie je vhodné vychádzať s motorovým vozidlom na cesty bez prezutých zimných pneumatík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať