Do tretieho dôchodkového piliera sa zapojilo už takmer milión Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodkové sporenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet ľudí zapojených do tretieho dôchodkového piliera dosahuje už takmer jeden milión. Tretí pilier, ktorý je dobrovoľný, každým rokom silnie.

V minulom roku si ľudia uzatvorili takmer 87 tisíc zmlúv o doplnkovom dôchodkovom sporení a hodnota majetku v treťom pilieri presiahla ku koncu minulého roka 3,5 miliardy eur.

Úspory narástli o vyše 20 percent

V medziročnom porovnaní sa počet zmlúv v minulom roku v treťom pilieri zvýšil o tri percentá a úspory narástli o viac ako 20 percent. K zvýšeniu objemu majetku prispeli vklady účastníkov a zamestnávateľov, ale najmä medziročné zhodnotenie doplnkových dôchodkových fondov.

„Do tretieho piliera vstupujú predovšetkým ľudia vo veku medzi 24 až 39 rokmi. Čas je v tomto prípade rozhodujúci, čím skôr začne účastník sporiť, tým vyšší bude jeho dôchodok,“ upozorňuje Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.

Najlepšie sa darilo indexovým fondom

V súčasnosti poberá dôchodkové dávky viac ako 30-tisíc účastníkov. Doplnkové dôchodkové spoločnosti vyplatili vlani dávky v sume 152 mil. eur, čo je takmer o 14 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Zamestnávatelia vlani prispievali zamestnancom v priemere 38,26 eura mesačne. Pripomíname, že zamestnávatelia si môžu zaplatené príspevky zahrnúť do daňových výdavkov do výšky šiestich percent zúčtovanej mzdy zamestnanca.

Účastníci si prispievali sumou v priemere 22,60 eura mesačne. Zamestnanci môžu vo svojom ročnom zúčtovaní požiadať o zníženie daňového základu do výšky 180 eur z vynaložených príspevkov.

Iba jeden zlý rok

Úspechy finančných trhov znamenali vlani zhodnotenie úspor v správe všetkých doplnkových dôchodkových spoločností. Najlepšie sa darilo indexovým fondom, ktoré si pripísali ku koncu vlaňajška 15 až 19 %, čo prevyšuje priemerný očakávaný ročný výnos.

„Vyšším úsporám klientov pomáha aj zníženie maximálnych odplát za správu majetku. Zatiaľ čo v roku 2022 to bolo 1,20 %, v roku 2024 sú odplaty už iba 1,05 % z priemernej čistej hodnoty majetku v príspevkovom doplnkovom dôchodkovom fonde,“ informuje asociácia.

„V ostatných piatich rokov zaznamenal tretí pilier iba jeden zlý rok, čo dokazuje, že na investovanie sa treba pozerať z dlhodobého hľadiska,“ podčiarkuje Martin Višňovský.

Význam rastie každým rokom

Za prvých šesť týždňov tohto roka narástli úspory o ďalších 78,9 mld. eur.

„Po znížení odvodu do druhého piliera od roku 2024 je tretí pilier ešte významnejší pre slovenský dôchodkový systém. Podieľa sa na rozložení rizík pri výplate budúcich dôchodkov v kontexte blížiacej sa demografickej krízy, ktoré ohrozuje priebežný prvý pilier. Význam tretieho piliera ako alternatívneho dôchodkového zdroja rastie každým rokom,“ uzatvára asociácia doplnkových dôchodkových spoločností.

Účastnícku zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení môže uzatvoriť každý občan od 18 rokov kedykoľvek počas aktívneho pôsobenia na trhu práce. Pre rizikové profesie je účasť v treťom pilieri povinná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Višňovský
Firmy a inštitúcie Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS)