Ako platiť v zahraničí? Jedine kartou hradí všetky výdavky iba deväť percent ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platobná karta, bezkontaktná platba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Až 44 percent našincov dovolenkujúcich v cudzine platí buď výlučne alebo väčšinou fyzickými peniazmi. Na druhej strane, jedine kartou hradí všetky výdavky iba deväť percent ľudí. Necelá tretina kombinuje obe formy úhrady približne na rovnakej úrovni. Vyplynulo to z prieskumu pre Home Credit.

Turisti využívajú viac zmenárne, než banky

Väčšina ľudí si zaobstará celú hotovosť alebo jej časť, ktorou chcú platiť na dovolenke v zahraničí, už predtým na Slovensku. Takmer 40 % respondentov si vyberá alebo zamieňa sumu 201 až 500 eur, približne traja z desiatich len do 100 eur a deväť percent vyše 500 eur.

„Je zaujímavé, že častejšie na to využívajú skôr zmenárne ako banky. Na druhej strane, skoro 30 percent ľudí si nezabezpečuje pred dovolenkou žiadnu hotovosť,“ približuje hovorca Home Creditu pre SR a ČR Michal Fila.

Bankomaty v zahraničí príliš nevyužívajú

Výber peňazí z bankomatu v cudzine je pre ľudí skôr okrajovou záležitosťou. Viac ako 70 percent opýtaných z bankomatu v zahraničí nevyberá peniaze vôbec alebo ak áno, tak len výnimočne. Veľmi častou záležitosťou je to len pre štyri percentá ľudí.

Či už ľudia využívajú na platenie skôr fyzické peniaze alebo uprednostňujú bezhotovostné platby, väčšina z nich si na dovolenku za hranice každopádne berie aj platobné karty. Najviac, teda 42 percent respondentov, má so sebou len jednu, tretina má dve a každý desiaty tri platobné karty. Nájde sa aj šesť percent takých, ktorí majú dokonca aj viac ako tri.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Home Credit