Ak by Slovák dostal 750 eur, väčšinu by podľa prieskumu investoval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Ak by Slovák dostal 750 eur, odložil alebo investoval by z toho až 77 %. Oproti vlaňajšku je to mierny nárast. Traja z desiatich Slovákov by si dokonca odložili celú sumu. Podľa výsledkov prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý uskutočnila spoločnosť IMAS International, by si Slováci v priemere odložili či investovali 576 eur.

Myslíme na budúcnosť

Veľká časť ľudí by neminula ani euro, ale až tretina ľudí by odložila od 301 do 500 eur a zvyšok minula. „Z prieskumu vyšlo, že Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako peniaze hneď minuli. Len šesť percent opýtaných sa vyjadrilo, že by nič neušetrili. Ukazuje sa, že Slováci v tomto prípade viac myslia na budúcnosť ako na bezhlavé míňanie,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Najviac by sumu 750 eur ušetrili, resp. investovali ženy a mladí ľudia od 15 do 29 rokov. Až 38 % ľudí z tejto vekovej kategórie by ušetrilo od 300 do 500 eur. „Najmenej by investovali či ušetrili ľudia starší ako 50 rokov, čo súvisí aj s ich nižšími príjmami v penzii v porovnaní s vyššími výdavkami na potraviny či zdravotnú starostlivosť,“ doplnila Buchláková.

Česi odkladajú viac

V porovnaní s Čechmi sme na tom horšie, nakoľko až 90 % by tieto peniaze odložilo bokom alebo ich ďalej zhodnocovalo. Nasledujú Rumuni (84 %), horší ako my sú Maďari (60 %), Chorváti (50 %) a Srbi (44 %).

Sumy v prieskume sa líšili v závislosti od životnej úrovne ľudí v danej krajine. V Česku to bolo 20 tisíc českých korún (773 eur), v Maďarsku 200 tisíc forintov (595 eur), v Rumunsku 2- tisíc rumunských leiov (420 eur), v Chorvátsku 4- tisíc chorvátskych kún (540 eur) a Srbsku 30- tisíc srbských dinárov (255 eur). Sumy sa prepočítali priemerným kurzom za ostatných 12 mesiacov.

Až 48 % Slovákov sa radí o financiách s rodinou. „Druhou najčastejšou odpoveďou v prieskume bolo hľadanie si informácií na webe či v novinách a časopisoch, čo pri rozhodovaní o nakladaní s peniazmi ovplyvňuje 42 % Slovákov. Tretina opýtaných uviedla, že sa riadi radami finančných poradcov,“ uviedla Buchláková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka Buchláková
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa