Vo vlastnom a bez hypotéky žijú v SR štyri pätiny domácností

15. októbra 2015 10:43
SITA
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com

Vo vlastnom a s pôžičkou žije zhruba desatina domácností a ďalšia približne desatina býva v prenájme.


Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom populácie žijúcej v domácnostiach, ktoré boli v minulom roku vlastníkom bývania bez akéhokoľvek finančného záväzku, či už voči banke alebo inej finančnej inštitúcii. Vo vlastnom a bez úveru žijú štyri pätiny slovenských domácností, resp. 79,4 %. Ako ďalej informovala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová na základe údajov Eurostatu, je to najvyšší podiel v rámci V4. Európsky priemer je podstatne nižší a nachádza sa na úrovni necelých 43 %.

Historický súvis

To, že na Slovensku je vysoký podiel domácností, ktoré žijú vo vlastnom a bez požičaných prostriedkov, má podľa Ondrovej pravdepodobne aj historické korene. “Staršie generácie si totiž mohli odkúpiť byt do súkromného vlastníctva za relatívne malý peniaz. Tie sa následne dedia a tak ich potomkom starosť s novým bývaním odpadá,“ povedala Ondrová. Aj na Slovensku sa ale nájde zhruba desatina domácností, ktoré žijú vo vlastnom, ale s pôžičkou. Ďalšia približne desatina našich domácností býva v prenájme.

Preferovanie bytov mierne prevyšuje

Vlani žilo v byte 50,3 % domácností a 49,4 % uprednostnilo dom. “Nie tak dávno bol u nás trend sťahovať sa z miest na vidiek. Pravdou ale je, že väčšina domácností stále žije vo väčších či menších mestách alebo na predmestiach,“ uviedla Ondrová. Kým v týchto miestach žilo približne 6 z 10 domácností, vo vidieckych oblastiach to boli len 4 z 10. Až takmer tri štvrtiny domácností žijúcich v domoch ich majú umiestnené vo vidieckych oblastiach. Z tých domácností, ktoré uprednostnili byt, na vidieku nájdeme len približne desatinu.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články