Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
11. decembra 2015 12:35 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Vo vlastnej nehnuteľnosti býva 9 z 10 slovenských domácností

V Nemecku je to napríklad len polovica.

Deväť z desiatich slovenských domácností žije vo vlastnej nehnuteľnosti. To znamená, že sú majiteľmi bytu alebo domu, v ktorom bývajú. Ako ďalej vyplýva z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov Eurostatu, je to druhý najvyšší podiel v celej EÚ. Slovensko predbehlo iba Rumunsko, kde vo vlastnom žije až 96 % domácností.
Pád socializmu
Na čele európskeho rebríčka sa nachádzajú predovšetkým nové členské krajiny únie, vrátane slovenských susedov z V4, Litvy, Lotyšska, Bulharska či Chorvátska. ”Historicky je totiž dané, že obyvatelia z týchto krajín si po páde socialistického režimu zväčša odkupovali byty do osobného vlastníctva, pričom za bývalého režimu trh s nehnuteľnosťami v podstate neexistoval. Ďalším dôvodom je aj to, že trh s nájomnými bytmi v takej podobe, ako v západnej Európe, nie je v týchto krajinách takmer vôbec rozvinutý,” povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Na opačnom konci rebríčka sú zase vyspelé ekonomiky únie. Len približne každý druhý Nemec je vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej býva. Podobná situácia je aj v susednom Rakúsku. Menej ako dve tretiny domácností bývajúcich vo vlastnom nájdeme aj v Dánsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku či v Holandsku. V týchto krajinách je zároveň najvyšší podiel obyvateľstva, ktoré si nehnuteľnosť, v ktorej bývajú, prenajíma.

Tabulka postovej banky

Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami v súčasnosti kupujúcim podľa Glasovej praje. Síce sa už ceny bytov a domov vybrali mierne smerom nahor, stále sú o pätinu lacnejšie ako v závere roka 2008, teda pred vypuknutím krízy. Záujemcom o nové bývanie hrá do karát aj vývoj na úverovom trhu, nakoľko úrokové sadzby dosahujú rekordné minimá.
Viac Slovákov žije v byte
Zatiaľ čo v byte býva 50,3 % Slovákov, v dome ich žije 49,4 %. Európsky priemer je pritom naklonený viac v prospech vlastných domov, kde býva takmer 60 % Európanov. Bývanie v dome najviac obľubujú Briti, keďže takto žije až 85 % z nich. Opačná situácia je v Španielsku, kde v dome žije len tretina obyvateľov a v bytoch až dve tretiny.
Manželské páry v domácnosti dominujú
Až štvrtina slovenských domácností je jednočlenných. Poštová banka predpokladá, že ide predovšetkým o domácnosti dôchodcov alebo o domácnosti mladých ľudí, ktorí sa už osamostatnili od rodičov, ale ešte si nezaložili vlastnú rodinu. “Na prvý pohľad sa to môže zdať ako vysoké číslo, v únii ako takej je to ale až takmer tretina a v Dánsku tvoria jednočlenné domácnosti až 45 % zo všetkých domácností,“ uviedla Glasová. Manželské páry s alebo bez detí tvoria 72 % slovenských rodín.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies