Vo viacerých krajinách sveta sa objavili podozrivé aktivity na bankomatoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankomat, hackeri, ochrana
Ilustračné foto. Kaspersky Lab

Medzi krajinami s potenciálne rizikovými bankomatmi, v ktorých sa našli vzorky malvéru, figurujú aj Česká republika, Poľsko či Nemecko.

Vyšetrovací tím expertov z Kaspersky Lab objavil stopy aktivity už z minulosti známeho malvéru Skimer, ktorý útočí na bankomaty po celom svete. Tentokrát ide o pokročilejšiu formu, ktorá s napadnutým bankomatom dokáže mesiace v tichosti spolunažívať a parazitovať na dátach z kariet používateľov. Aktivuje sa okamžite po zadaní špeciálneho číselného kódu, ktorým zločinci ovládnu systém bankomatu a získajú tak cestu k finančným prostriedkom a dátam z kariet používateľov. Medzi krajinami, z ktorých boli hlásené podozrivé aktivity, figurujú aj Česká republika, Poľsko a Nemecko.
Malvér Skimer odhalili pred siedmimi rokmi
Malvér Skimer bol objavený v roku 2009 ako jeden z prvých škodlivých programov napadajúcich bankomaty. Aktivita skupiny Skimer začína podľa vyjadrení firmy Kaspersky Lab získaním prístupu do systému bankomatu – či už prostredníctvom fyzického prístupu alebo cez internú sieť príslušnej banky. Po úspešnej inštalácii škodlivého programu je infikované jadro bankomatu. Skimer tak získava nadvládu nad interakciami s bankovou infraštruktúrou, finančnými operáciami a kreditnými kartami.

Napadnutý bankomat začína spolupracovať s podvodníkmi. Nie je potrebná podľa Kaspersky Lab inštalácia podvodnej čítačky kariet, nová verzia Skimeru urobila čítačku zo samotného bankomatu. Zločinci si tak s jeho pomocou môžu vybrať z bankomatu všetky finančné prostriedky. Rovnako môžu získať údaje z kariet vrátane bankových účtov a PIN kódov používateľov bez toho, aby si to vôbec všimli. Pre bežného používateľa je podľa Kaspersky Lab takmer nemožné odhaliť tento podvod.
Malvér vyčkáva
V „spánkovom“ režime dokáže malvér vydržať niekoľko mesiacov. Na jeho prebudenie používajú kriminálnici kartu so špeciálnym kódom nahratým na jej magnetickom pásiku. S pomocou špeciálneho menu vedia zločinci aktivovať 21 rozličných príkazov, ako napr. výdaj hotovosti (40 bankoviek z vybraného zásobníka), sťahovanie údajov z vložených kariet, samo-mazanie, aktualizáciu atď. Navyše, pri sťahovaní údajov z karty dokáže Skimer ukladať súbory s kópiami záznamov a PIN kódov priamo do čipu na karte alebo vytlačiť detaily karty na bankomatovú potvrdenku. 

Skimer vykazoval najväčšiu aktivitu v období medzi rokmi 2010 a 2013. Počet útokov na bankomaty vtedy dramaticky vzrástol. Kaspersky Lab doteraz identifikoval 49 modifikácií tohto malvéru, pričom až 37 z nich zaútočilo na bankomaty jedného z najväčších výrobcov. Posledná verzia bola objavená len začiatkom mája tohto roku.
Technické opatrenia
Experti z Kaspersky Lab odporúčajú zaviesť účinné preventívne opatrenia, ktoré by zabránili masívnemu rozšíreniu sa tejto hrozby a zaistili bezpečnosť bankomatov a ich používateľov. Jedným z najdôležitejších je pravidelný antivírusový skening, používanie len bezpečných a overených technológií, správna politika starostlivosti o zariadenia, úplné šifrovanie disku, ochrana centra bankomatu (ATM BIOS) pomocou hesla, spustenie systému len pomocou HDD, izolácia bankomatovej siete od ostatných interných bankových sietí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať