Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potraviny obchod
Ilustračné foto SITA/Robert Tappert
4. marca 2016 9:31 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Najviac vlani zdražela mliečna čokoláda

Na druhej strane najvýraznejšie zlacnel kryštálový cukor.

Uplynulý rok sa nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine európskych ekonomík, niesol v znamení poklesu spotrebiteľských cien. V októbri Slovensko dokonca zažilo historicky najväčší prepad cien. Ten bol, rovnako ako aj v januári tohto roka, na úrovni – 0,6 %. Pod minuloročný cenový vývoj sa podpisovali prevažne nižšie ceny v doprave.
Cukor zlacnel o pätinu
O niečo menej Slováci vlani zaplatili medziročne aj za bývanie a energie, služby pôšt a telekomunikácií, ale aj za potraviny a nealkoholické nápoje. Práve výdavky na ne  ukrajujú nemalú časť rozpočtu. Počas vlaňajška sa ceny potravín medziročne znížili v priemere o tri desatiny percenta. Ako povedala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová, najviac si Slováci vlani priplatili za mliečnu čokoládu. Tá medziročne zdražela o takmer desatinu. Naopak, najvýraznejšie zlacnel kryštálový cukor, a to takmer o pätinu, teda v priemere o 17 centov.
Tmavý chlieb zdražel
Z koša 38 potravín a nápojov sa zdražovanie dotklo len desiatich položiek. Za obyčajné rožky, pivo a víno platili Slováci vlani rovnako ako rok predtým. Zdražovanie sa však dotklo napríklad tmavého chleba. Ten medziročne zdražel o necelé percento, čo však v absolútnom vyjadrení predstavovalo podľa Ondrovej len jeden cent. Viac Slováci zaplatili napríklad aj za vybrané druhy hovädzieho mäsa, ryžu či párky.
Zlacneli aj zemiaky, či jablká
Okrem kryštálového cukru v rozsahu od 5 % do 8 % zaplatili Slováci menej aj za typické potraviny ako zemiaky, jablká, bravčové mäso či syr Eidam. Zlacneli aj iné mliečne výrobky, ako čerstvé maslo, mlieko, ovocné jogurty alebo tvaroh. Mäsové výrobky ako šunková či trvanlivá saláma Slovákov vlani stáli menej v priemere o 2 % až 3 %, kurča o takmer 4 % a bravčové karé či krkovička až o vyše 7 %.
Pocitová inflácia
Väčšina Slovákov sa však so štatistikami o poklese cien podľa Ondrovej nestotožňuje. Polovica Slovákov si myslí, že ceny tovarov a služieb na Slovensku sa za posledných 12 mesiacov zvýšili. Tri percentá Slovákov majú dokonca pocit, že výrazne. To, že ceny poklesli sa zdalo len desatine domácich. “Predpokladáme, že spotrebiteľské ceny sa budú aj v najbližších mesiacoch, v porovnaní s vlaňajškom, mierne znižovať. Priemerná miera inflácie za tento rok sa podľa nášho názoru bude pohybovať len tesne nad nulou,“ dodala Ondrová.

Poštová banka

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies