Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dlh peniaze bankrot
Ilustračné foto. pixabay.com
4. januára 2018 15:17 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA

Vlani zbankrotovalo viac ako 5 200 občanov

Najviac osobných bankrotov fyzických osôb bolo v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.

V minulom roku na Slovensku zbankorotovalo vyše 5 200 občanov. V predchádzajúcom roku pritom zbankrotovalo niečo vyše 730 osôb. Podľa analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK) dôvodom výrazného nárastu je novelizácia zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá vlani výrazným spôsobom zmenila podmienky a spôsob oddlženia platobne neschopných fyzických osôb.

„Keď spočítame osobné bankroty, ktoré boli vyhlásené v období 2006 až 2016, dostaneme sa k číslu 2 919, čo znamená, že v minulom roku bolo na Slovensku vyhlásených takmer dvojnásobne viac bankrotov, ako za predchádzajúcich jedenásť rokov dohromady. Očakávame, že počty osobných bankrotov budú v roku 2018 ešte vyššie,“ uviedla hlavná analytička spoločnosti CRIF SK Jana Marková.

Podmienky sa menili od marca

Novelizácia zákona o konkurze a reštrukturalizácií nadobudla účinnosť 1. marca 2017. Jej účinky sa začali prejavovať až na konci druhého štvrťroku. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku 2017 bolo vyhlásených 154 osobných bankrotov, v druhom štvrťroku ich bolo už 680, pričom iba v júni bolo vyhlásených 590 osobných bankrotov. V treťom štvrťroku zbankrotovalo 1 940 obyvateľov Slovenska a posledný kvartál priniesol až 2 457 vyhlásených osobných bankrotov. Rekordným mesiacom bol október s 866 osobnými bankrotmi.

„Z celkového počtu osobných bankrotov, o ktorých rozhodli súdy v roku 2017, bolo len 237 vyhlásených podľa pôvodného znenia zákona a 4 994 podľa novelizovaného znenia zákona,“ spresnila Marková. Ako ďalej hlavná analytička spoločnosti CRIF SK uvádza, oddlženie formou splátkového kalendára v roku 2017 využilo 53 dlžníkov. „Ostatných 5 178 dlžníkov na svoje oddlženie využilo formu vyhlásenia konkurzu,“ dodala Marková.

Vedie Banskobystrický kraj

V minulom roku bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji (1 394) a v Žilinskom kraji (920). Najmenej bankrotov schválili súdy v Trnavskom kraji (291) a v Bratislavskom kraji (424).

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame