Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, rozhodovanie
Ilustračné foto. pexels.com
30. januára 2018 11:02 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Vlani bolo v eurozóne a vo svete stiahnutých 694 tisíc falošných eurobankoviek

Približne 85 % falzifikátov predstavujú bankovky nominálnej hodnoty 20 eur a 50 eur.

V minulom roku bolo v eurozóne a vo svete z obehu stiahnutých 694 tis. falošných eurových bankoviek pri medziročnom náraste o 1,5 %. Ako ďalej informovala Európska centrálna banka (ECB), v druhej polovici vlaňajška bolo z obehu stiahnutých 363 tis. falošných eurobankoviek pri medziročnom zvýšení o 2,8 %. Oproti prvému polroku je to nárast o 9,7 %. Na Slovensku bolo vlani zadržaných takmer 3 tisíc falošných eurových bankoviek pri poklese o vyše 7 %.

Pravdepodobnosť natrafenia na falošnú bankovku je podľa ECB veľmi nízka. V porovnaní s počtom pravých bankoviek v obehu zostáva počet falzifikátov podľa vyjadrení banky veľmi nízky. V roku 2017 napríklad počet eurových bankoviek v obehu vzrástol o približne 5,9 % a ich hodnota o 4 %. V obehu je viac než 21 mld. eurových bankoviek v celkovej hodnote viac ako 1,1 bil. eur.

Približne 85 % falzifikátov predstavujú bankovky nominálnej hodnoty 20 eur a 50 eur. Väčšina falzifikátov bola podľa ECB odhalená v krajinách eurozóny, a to 97,8 %. Približne 1,7 % falošných eurobankoviek bolo odhalených v členských štátoch EÚ nepatriacich do eurozóny a 0,5 % falzifikátov v iných častiach sveta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame