Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
18. júla 2018 12:52 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Vlani banky uhradili do Fondu ochrany vkladov príspevok takmer 3 mil. eur

Ku koncu vlaňajška bolo vo fonde príspevkov zaúčtovaných 257,3 mil. eur.

V minulom roku banky uhradili do Fondu ochrany vkladov ročný príspevok vo výške 2,97 mil. eur. Rok predtým to bola suma 9,4 mil. eur, v roku 2015 zase 8,6 mil. eur. Fond získané zdroje z príspevkov bánk sústreďuje vo fonde príspevkov, ktorý predstavuje akumulované zdroje fondu na prípadné vyplácanie náhrad. Ako ďalej vyplýva z výročnej správy fondu, ku koncu vlaňajška bolo vo fonde príspevkov zaúčtovaných 257,3 mil. eur.

V roku 2017 banky platili do Fondu ochrany vkladov diferencované ročné príspevky. Teda príspevky, ktoré odzrkadľujú ich rizikový profil a stabilitu bankového sektora na základe údajov od Národnej banky Slovenska. Výška ročného príspevku do fondu bola vypočítaná pre každú banku individuálne podľa zverejnenej metodiky a pri sadzbe príspevku 0,01 % z priemerného objemu krytých vkladov za rok 2016.

Objem vkladov rástol

Objem vkladov v bankovom sektore na Slovensku dosiahol v minulom roku výšku 60,33 mld. eur pri medziročnom raste zhruba o 6 %. Podiel chránených vkladov na celkových vkladoch bánk v bankovom sektore predstavoval 74,32 % a suma chránených vkladov bola na úrovni 44,84 mld. eur.

Banky okrem chránených vkladov vykazujú aj kryté vklady, ktoré predstavujú výšku chráneného vkladu jedného vkladateľa v banke najviac do úrovne limitu krytia vkladu, teda do 100 tis. eur. Kryté vklady ku koncu vlaňajška boli vo výške 32,4 mld. eur a tvorili takmer 72 % na chránených vkladoch bánk.

Dva aktívne konkurzy

V roku 2017 fond evidoval vo svojich aktívach pohľadávky voči dvom zostávajúcim bankám v konkurze, a to voči Slovenskej kreditnej banke a Devín banke. V nich zatiaľ nebolo ukončené konkurzné konanie. Správcovia konkurznej podstaty v uvedených bankách v súčasnosti spracovávajú podklady pre vypracovanie a predloženie konečnej správy.

Ku koncu minulého roka bolo účastníkmi systému ochrany vkladov celkovo 12 bánk. Boli to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, Poštová banka, ČSOB, Prvá stavebná sporiteľňa, Prima banka Slovensko, OTP Banka Slovensko, Wüstenrot stavebná sporiteľňa, Privatbanka, ČSOB stavebná sporiteľňa a Slovenská záručná a rozvojová banka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame