Vláda schválila zmeny v rámci predschválených úverov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Bigstockphoto

Predschválený úver môže licencovaný subjekt ponúkať podľa návrhu iba svojim dlhodobým klientom.

Predschválené úvery čakajú zmeny. Vládny kabinet v stredu schválil novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ktorá okrem iného upravuje aj obmedzenie možnosti ponuky týchto úverov. Predschválený úver môže licencovaný subjekt ponúkať iba svojim dlhodobým klientom, u ktorých si vie preukázateľne preveriť ich príjem. Vo všetkých ostatných prípadoch sa nebude môcť uplatniť výnimka z povinnosti overovania príjmu v Sociálnej poisťovni.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik túto úpravu považuje za správny krok, vzhľadom na neúmerne rýchle zadlžovanie Slovákov v posledných rokoch. „Táto zmena by mohla aspoň sčasti utlmiť boom spotrebiteľských úverov, ktorý neúmerne ohrozuje finančnú stabilitu mnohých domácností,“ konštatuje Búlik.

Zmeny v rámci financovania áut

V novele zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá je súčasťou novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, by mali nastať zmeny aj v rámci financovania pri motorových vozidlách. Spotrebiteľ by sa podľa návrhu mal na konci splácania úveru sám rozhodnúť, ako s nadobudnutým automobilom naloží, napríklad zaplatením poslednej splátky alebo vrátením lízingovej spoločnosti.

Za správnu úpravu analytik OVB považuje aj upustenie od zápisu do úverového registra v prípade úverov, ktoré si berú spoločenstvá vlastníkov bytov v mene a na účet vlastníkov bytov. „Takýto krok totiž v minulosti mohol skomplikovať prístup spoločenstiev k úverovým zdrojom na rekonštrukciu bytového fondu,“ povedal Búlik.

Minimálne poistné sumy PZP sa zvýšia

V zákone o povinnom zmluvnom poistení (PZP) sa navrhuje mierne zvýšiť minimálne poistné sumy. Podľa Búlika ide o prirodzenú zmenu, ktorá kopíruje nárast nákladov pri škodách na majetku a živote.

„Neočakávam, že by toto navýšenie spôsobilo dodatočné zdraženie povinného zmluvného poistenia. Faktom však je, že povinné zmluvné poistenie cenovo postupne rastie a bude pokračovať v zdražovaní aj v ďalších rokoch. Cenová úroveň PZP na Slovensku totiž v minulosti klesla pod prijateľnú úroveň, čo jednoznačne konštatuje aj Národná banka a vyzvala poisťovne, aby v záujme ekonomickej udržateľnosti segmentu postupne zvyšovali cenu poistenia,“ povedal Búlik.

Novelizovať sa majú aj ďalšie zákony

Súčasťou rozsiahlej novely je aj legislatívna úprava týkajúca sa zrušenia povinnosti zriadiť Stály rozhodcovský súd Slovenskej bankovej asociácie. Podnet na túto zmenu podľa rezortu financií vzišiel od bankovej asociácie.

Ďalšou súčasťou materiálu sú novely zákona o cenných papieroch, zákona o kolektívnom investovaní a zákona o burze cenných papierov. Tieto by sa mali upraviť na základe aplikačnej praxe a podnetov od účastníkov trhu tak, aby sa podľa rezortu financií zefektívnili procesy najmä v súvislosti s fondmi kolektívneho investovania. Novelizácia zákona o dohľade nad finančným trhom sa zameriava na spravodlivejšie nastavenie ročných príspevkov prispievateľov.

Najspornejší bod vypustili

Najspornejší paragraf, podľa ktorého mali bankové domy raz ročne posielať finančnej správe kompletné informácie o všetkých transakciách na účtoch podnikateľov a firiem, rezort financií z návrhu novely zákona vypustil. Pôvodne ministerstvo túto zmenu obhajovalo snahou zefektívniť boj proti daňovým únikom.

„Je určite dobrou správou, že štát nebude mať plošný prístup k bankovým údajom všetkých podnikateľov. Takéto nerešpektovanie bankového tajomstva a plošný prístup stoviek štátnych úradníkov k výkazu transakcií by viedol k výraznému zneisteniu celého sektora. Štát dnes disponuje dostatočnými kontrolnými mechanizmami a v prípade, že identifikuje náznak nekalého konania, má všetky možnosti dožiadať si konkrétne doklady,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia