Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír počas tlačovej konferencie po hlasovaní o štátnom rozpočte. SITA/Robert Tappert
28. novembra 2018 14:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Vláda schválila nomináciu Petra Kažimíra na post guvernéra NBS

O návrhu budú následne hlasovať poslanci Národnej rady SR a ak bude schválený, návrh poputuje k prezidentovi, ktorý guvernérov NBS menuje.

Návrh na vymenovanie ministra financií Petra Kažimíra na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) ide do parlamentu. Vládny kabinet totiž v stredu schválil návrh predsedu vlády Petra Pellegriniho na nomináciu Petra Kažimíra na čelo centrálnej banky. O návrhu budú následne hlasovať poslanci Národnej rady SR, a ak bude schválený, návrh poputuje k prezidentovi, ktorý guvernérov NBS menuje.

Kažimír má podľa návrhu nahradiť na poste guvernéra Jozefa Makúcha, ktorý v utorok oznámil, že zo svojej funkcie predčasne odstúpi 1. marca budúceho roka. Pôvodne mal svoj šesťročný mandát naplniť až 12. januára 2021.

Ministri odsúhlasili aj nového viceguvernéra

Kabinet spolu s návrhom na vymenovanie Kažimíra za guvernéra centrálnej banky v stredu schválil aj návrh na vymenovanie viceguvernéra NBS. Má sa ním stať Jozef Hudák, ktorý by tak mal obsadiť v súčasnosti voľné miesto jedného z viceguvernérov centrálnej banky. Rovnako ako v prípade guvernéra aj viceguvernérov NBS vymenúva na základe návrhu vlády po schválení parlamentom prezident.

Premiér Peter Pellegrini avizoval, že má pripravený návrh na Kažimírovo menovania za guvernéra centrálnej banky pred stredajším rokovaním vlády. Predseda vlády povedal, že na jednej strane je rád, že môže na čelo centrálnej banky nominovať rešpektovaného odborníka, vláda však príde o človeka, ktorého by radšej videl na poste ministra financií. „Chápem jeho ďalšie ambície a budem rád, ak na čele NBS bude práve on,“ dodal predseda vlády.

Čítajte aj:

Minister financií Peter Kažimír podľa Pellegriniho spĺňa všetky predpoklady, aby bol guvernérom centrálnej banky. „Je to osoba, ktorá požíva nielen domáci, ale aj zahraničný kredit. Je vysoko cenený odborníkmi. Preto si myslím, že nomináciou Petra Kažimíra na guvernéra NBS Slovenská republika neurobí žiadnu chybu,“ povedal pred stredajším rokovaním vlády premiér. Zároveň dodal, že dúfa, že táto nominácia získa aj potrebnú podporu v parlamente a ak uspeje, problémy s menovaním Kažimíra nebude robiť ani prezident.

Kto bude novým ministrom financií ?

Spolu s potvrdením niekoľkomesačných špekulácií o pripravovanej rošáde na čele centrálnej banky sa zároveň opäť otvára aj otázka prípadného Kažimírovho nástupcu, ak bude jeho nominácia na guvernéra NBS úspešná. V médiách sa najčastejšie spomínajú mená bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a súčasného predsedu parlamentného finančného výboru Ladislava Kamenického.

Podľa Pellegriniho je však táto otázka predčasná a treba počkať, ako nominácia súčasného ministra na čelo centrálnej banky dopadne. „Verejne sa k nástupcovi pána Kažimíra nebudem vyjadrovať do doby, kým definitívne pán minister Kažimír neoznámi, že opúšťa post ministra financií,“ dodal premiér.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame