Vláda schválila kritizovaný návrh zákona o dani z poistenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Poistenie
Ilustračné foto. fantasista/FreeDigitalPhotos.net
AKTUALIZÁCIA

Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod.

Vláda v piatok s rozpormi schválila návrh zákona o dani z poistenia. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií upustilo. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod.

Návrh kritizujú viacerí

S legislatívnym návrhom rezortu financií nesúhlasili zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Podľa rezortu financií poisťovne však v zásade nemusia zvyšovať poistné pri všetkých zmluvách tak, ako to avizovali. “Tým, že v platnosti bude iba jedna sadzba, celý systém bude jednoduchý a prehľadný a nedôjde k zvýšeniu administratívnej náročnosti či potrebe veľkých zmien v IT systémoch,” argumentuje rezort financií. No minister financií Peter Kažimír po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR pripustil, že časť poisťovní premietne daň z poistenia do svojich cien poistných produktov, hlavne kapitálovo slabšie poisťovne alebo tie so slabším postavením na trhu.

Tvrdenie, že zákon v plnej miere len nahradí existujúci odvod z neživotného poistenia, je podľa prezidenta Slovenskej asociácie poisťovní Vladimíra Bakeša, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom poisťovne Kooperativa, zavádzajúce. Súčasne platný odvod sa odvádza iba z poistných zmlúv uzatvorených po 1. januári 2017. Daň z poistenia sa má platiť zo všetkých zmlúv, ktoré poisťovne spravujú, ide teda podľa asociácie o niekoľko miliónov kontraktov. Daň bude mať podľa asociácie poisťovní silný vplyv na výšku poistného.

MF si zákon obhajuje

Ako po rokovaní vlády skonštatovala štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager, poistná daň je štandardná a je zavádzaná nielen v Slovenskej republike, ale aj v iných členských krajinách EÚ. Mechanizmus ministerstvo podľa nej konzultovalo s odborníkmi z krajín ako je Rakúsko alebo Nemecko. Generálna prokuratúra SR napríklad podľa Meager po diskusiách o nastavenom mechanizme neskôr stiahla svoju zásadnú pripomienku a ostala len pri všeobecných.

Čo sa týka obáv trhu z retroaktivity, zmluvné vzťahy sú podľa Meager uzatvorené na dobu určitú ale aj neurčitú, pričom práve v segmente poisťovní sú výročné obdobia. Napríklad pri poistnej zmluve, ktorá trvá po dobu neurčitú a bola uzatvorená pred piatimi či desiatimi rokmi, poistné sa platí podľa Meager zväčša na nasledujúci fiškálny rok. “Daň sa bude uvaľovať až na tie plnenia, ktoré budú nasledovať po nadobudnutí účinnosti zákona. Úplne vylučujem retroaktívne uplatňovanie tejto dane,“ uzavrela Meager.

Trest pre zodpovedných

Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger (OĽANO) je proti zavedeniu novej dane z neživotného poistenia z dvoch dôvodov. “Daň z poistenia je trestom pre ľudí, ktorí sa správajú zodpovedne, keď si poistia napríklad svoj dom alebo auto. Po druhé, zaťažovať ľudí a podnikateľov novou daňou v čase, keď sa daňové príjmy rozpočtu každým rokom zvyšujú o 800 až 900 miliónov ročne, nie je znakom zodpovedného hospodára,“ povedal Heger.

Ľudia, ktorí sa poisťujú, pomáhajú podľa Hegera štátu tým, že znižujú jeho možné budúce výdavky na škody spôsobené napríklad povodňami alebo inými nežiaducimi udalosťami. Ukázalo sa to napríklad pri povodniach. Mnoho ľudí nebolo poistených. A práve tým musela vláda finančne pomôcť. “Poistení takúto pomoc nepotrebujú. Šetria tak štátu, a teda aj nám všetkým, milióny eur. Ministerstvo financií im teraz chce zdražiť poistenie novou daňou,“ povedal Heger.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia