Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankomat, peniaze, euro
Ilustračné foto. pixabay.com
7. júla 2017 12:34 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Vklady súkromného sektora v máji opätovne vzrástli

Zvýšili sa najmä vklady domácností, firmám vklady poklesli.

Vklady súkromného sektora v máji opätovne vzrástli, medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) spomalil o 0,7 percentuálneho bodu na 4,5 %. Dôvodom boli najmä nefinančné spoločnosti, keď medziročne ich vklady poklesli o 0,2 %. Mohlo to byť podľa centrálnej banky ovplyvnené vyššou výplatou dividend a slabšou výrobou v apríli. “Predpokladáme, že išlo len o dočasný efekt,” konštatuje národná banka.

Vklady domácností vzrástli v máji rovnakou dynamikou ako v apríli, teda o 0,4 %. Pokračoval tak podľa centrálnej banky priaznivý vývoj odzrkadľujúci stále zlepšujúcu sa situáciu na trhu práce. Zároveň na druhej strane mierne spomalenie dynamiky v porovnaní s minulým rokom indikuje podľa NBS okrem vyššieho investovania do podielových fondov aj pokračovanie zvyšovania spotrebných výdavkov.
Rástlo aj úverovanie
Úvery súkromnému sektoru vzrástli v máji medzimesačne o 0,9 %. Medziročná dynamika sa zvýšila o 0,6-percentuálneho bodu na 12,5 %. Pokračoval zvýšený dopyt nefinančných spoločností po úverových zdrojoch. Tempo medzimesačného rastu dosiahlo 1 %. Medziročný rast o 9,4 % bol podľa NBS najrýchlejší od prvého kvartálu 2009. Rýchlo rástli najmä dlhodobé úvery, ktoré do veľkej miery mieria do odvetvia stavebníctva.

Rast úverov domácnostiam dosiahol v máji 1 % medzimesačne, pričom medziročný rast sa nepatrne spomalil na 13,6 %. Dopyt domácností po úveroch na nehnuteľnosti sa nezmenil, dynamika dosiahla 1 % medzimesačne. Rovnako aj pri úveroch na spotrebu sa dynamika nezmenila, dosiahla 0,9 %. NBS predpokladá pretrvávajúci dopyt po úveroch aj v ďalších mesiacoch podporený nízkymi úrokovými sadzbami, avšak medziročný rast by sa mal zmierňovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies