Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ako vyzerá nová 50-eurovka? Od utorka ide do obehu

Eurobankovky ECB
ECB

Takmer každá druhá bankovka v eurozóne je päťdesiatka, ktorá je tak zároveň žiaľ aj najfalšovanejšou. Pozrite sa preto, aké má tá nová ochranné prvky.

Vôbec najrozšírenejšia bankovka v eurozóne sa vám onedlho môže zdať napríklad po výbere z bankomatu akási iná. Už v utorok 4. apríla nám totiž do života definitívne vstúpi nová eurobankovka v hodnote 50 eur, odkedy bude zavádzaná do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov. Ďalší prírastok do série Európa, z ktorej už boli do obehu uvedené nové eurobankovky v hodnote 5, 10 a 20 eur, obsahuje viacero nových ochranných prvkov, zmenený je aj celkový dizajn 50-eurovej bankovky. Základné parametre novej bankovky sú rozmery 140 x 77 milimetrov, prevažujúca oranžová farba a zobrazený architektonický sloh, ktorým je renesancia.

Kontrolovať sa oplatí

Päťdesiatka je pritom najrozšírenejšou bankovkou v eurozóne, preto je logicky aj najfalšovanejšou. O to viac stojí za pripomenutie, čo sme na našom portáli písali už v novembri 2015, kedy sa do obehu vydávala nová dvadsiadka: Ak poznáte základné pravidlá rozpoznania ochranných prvkov, falzifikát by ste podľa centrálnej banky na 99 % mali rozpoznať. A všímať si bankovky nie je na zahodenie. Každý totiž zodpovedá za obsah vlastnej peňaženky. Falzifikát bankovky nám nikto za pravú bankovku nevymení, pri neopatrnosti tak hrozí ekonomická ujma.

Ako rozpoznať pravú novú päťdesiatku?

Najjednoduchšie si pravosť novej eurobankovky možno overiť troma základnými spôsobmi. A to skúškou hmatom, pohľadom a naklonením. Bankovka obsahuje aj ďalšie ochranné prvky, ktoré môže byť voľným okom problém spozorovať, alebo na ich overenie potrebujeme pomocné prístroje. Ide napríklad o mikrotlač na určitých miestach bankovky, ochranné prvky viditeľné pod štandardným ultrafialovým svetlom, pod špeciálnym utrafialovým svetlom, prípadne pod infračerveným svetlom. Najprv si však ukážeme prvky, ktoré je možné jednoducho overiť aj bez ďalších prístrojov.
Skúška hmatom
Základom skúšky hmatom je samotná kvalita papiera. Nová eurobankovka je vytlačená na pevnom a pružnom papieri. Okrem toho možno hmatom preveriť vystupujúcu tlač. Na ľavom a pravom okraji je séria krátkych vystupujúcich čiarok. Uľahčujú identifikáciu bankovky, predovšetkým zrakovo postihnutým. Vrstva farby na hlavnom motíve, nápisoch a veľkom čísle nominálnej hodnoty je tiež na dotyk hrubšia.


Zdroj: ECB

Skúška pohľadom
Pohľadom možno na novej päťdesiatke skontrolovať okienko s portrétom Európy. Pri pohľade proti svetlu sa okienko v hornej časti hologramu spriehľadní a objaví sa v ňom portrét Európy, ktorý je viditeľný na oboch stranách bankovky. Pri naklonení bankovky je v okienku okolo čísla nominálnej hodnoty vidieť aj linky dúhovej farby. Na rubovej strane bankovky sa v okienku objavia drobné čísla nominálnej hodnoty dúhovej farby.


Zdroj: ECB
Tradičným ochranným prvkom zostáva vodoznak s portrétom. Pri pohľade na bankovku proti svetlu na nepotlačenú časť bankovky sa zviditeľní opäť portrét Európy, hodnota bankovky a hlavný architektonický motív. Keď bankovku položíte na tmavý povrch, svetlé časti vodoznaku stmavnú. Portrét sa objavuje aj v holograme.


Zdroj: ECB
Na novej päťdesiatke nechýba ani ochranný prúžok. Pri pohľade na bankovku proti svetlu je viditeľný ako tmavá čiara. V prúžku je bielym mikropísmom uvedený znak € a hodnota bankovky.


Zdroj: ECB

Skúška naklonením
Okienko s portrétom Európy má aj ďalšie ochranné prvky. Pri naklonení bankovky je v okienku okolo čísla nominálnej hodnoty vidieť aj linky dúhovej farby. Na rubovej strane bankovky sa v okienku objavia drobné čísla nominálnej hodnoty dúhovej farby.


Zdroj: ECB
Podobné ochranné prvky obsahuje aj hologram s portrétom. Ak bankovku nakloníme, v striebristom prúžku v jej pravej časti sa zobrazí portrét Európy spolu so znakom €, hlavným motívom a hodnotou bankovky.


Zdroj: ECB
Novinkou na novej 50-eurovej bankovke je aj smaragdové číslo v jej ľavom dolnom rohu. Pri naklonení bankovky sa na tomto čísle vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Číslo zároveň mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú.


Zdroj: ECB

Ďalšie ochranné prvky
Pre tých, ktorí s hotovosťou prichádzajú do styku napríklad v práci a potrebujú overovať eurobankovky detailnejšie, budú nápomocné aj ďalšie už spomínané ochranné prvky na novej päťdesiatke. Tradičným ochranným prvkom je mikrotlač, nachádzajúca sa na určitých miestach bankovky. Čitateľná je pod lupou, písmo je ostré, nie rozmazané.


Zdroj: ECB
S použitím štandardného ultrafialového svetla možno spozorovať ďalšie ochranné prvky. Dôležité je vedieť, že samotný papier pod týmto svetlom nesvieti, je tmavý. Na lícnej strane sa však objavia malé vlákna zapustené do papiera, pričom každé vlákno má tri farby. Okrem toho žltou farbou svietia hviezdy na vlajke Európskej únie, malé kruhy, veľké hviezdy a niektoré ďalšie časti bankovky.


Zdroj: ECB
Na rubovej strane novej 50-eurovej bankovky sa rovnako objavia malé vlákna s troma farbami. Okrem toho zelenou farbou svieti štvrťkruh v strede bankovky a niektoré ďalšie časti bankovky. Horizontálne sériové číslo a prúžok sa ukážu ako červené.


Zdroj: ECB
Rozdielne zobrazenie je možné na novej eurobankovke vidieť pod špeciálnym ultrafialovým UV-C svetlom. Na lícnej strane svietia v strede bankovky žltou farbou malé kruhy. Veľké hviezdy a niektoré ďalšie časti bankovky svietia oranžovou farbou. Zobrazí sa aj znak €.


Zdroj: ECB
Na preverenie novej eurobankovky v hodnote 50 eur možno napokon využiť aj infračervené svetlo, pod ktorým je na lícnej strane bankovky viditeľné smaragdové číslo, časť veľkého čísla nominálnej hodnoty, pravá časť hlavného motívu a striebristý prúžok. Na rubovej strane je okrem okienka viditeľné len číslo nominálnej hodnoty a horizontálne sériové číslo.


Zdroj: ECB
Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013 v Bratislave. Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014. Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015. Ďalšie nové bankovky v hodnote 100 a 200 eur prídu na rad postupne, 500-eurovka už svojho nástupcu nedostane. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť.

Staré päťdesiatky platia naďalej

Päťdesiateurové bankovky prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude podľa NBS oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia.

5,4 miliardy kusov

Eurobankovka v hodnote 50 eur je vôbec najčastejšou bankovkou v obehu v eurozóne. Je vôbec hlavnou bankovkou v bankomatoch a tvorí vyše 40 % z celkového emitovaného počtu eurobankoviek a rovnako vyše 40 % celkovej hodnoty hotovosti v obehu. Nečudo, že sa teda Eurosystém na zavádzanie jej novej série do obehu poctivo pripravil a na tento účel zabezpečil až 5,4 miliardy kusov eurobankoviek, ktoré sa produkujú v deviatich tlačiarňach. Mimochodom, vedeli ste, že tlač jednej eurobankovky z novej série vychádza na 6 až 10 centov?

Prečo Európa? 

Nová emisia eurobankoviek dostala názov Európa po postave z gréckej mytológie. Jej portrét bol prevzatý z viac ako dvetisíc rokov starej vázy nájdenej na juhu Talianska, ktorá je vystavená v parížskom Louvri. Portrét Európy je umiestnený vo vodoznaku a v holograme. Európa má jasnú spojitosť s európskym kontinentom a jej portrét bankovkám zároveň dodáva ľudský rozmer.

Zdroj: NBS

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 3. apríla 2017 15:55Zdroj voFinanciach.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...