Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Česká národná banka
Hlavná budova ČNB. ČNB
17. februára 2016 15:28 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Viceguvernér českej centrálnej banky Mojmír Hampl nepodporuje záporné úrokové sadzby

Viceguvernér českej centrálnej banky Mojmír Hampl upozornil, že tento nástroj prináša veľké náklady za malú protihodnotu.

Viceguvernér českej centrálnej banky (ČNB) Mojmír Hampl by nehlasoval za záporné úrokové sadzby. Uviedol to zároveň s tým, že tento nástroj nie je možné používať na neohraničený čas, pričom prináša veľké náklady za malú protihodnotu.

O záporných sadzbách hovorili začiatkom mesiaca
ČNB o zavedení záporných sadzieb rokovala na zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo 4. februára. Banka tiež oddialila očakávané obdobie ukončenia režimu slabej koruny na prvú polovicu roka 2017. „Za mňa by som povedal, že je dobré, že sme túto debatu mali… Ak by sa ma však niekto opýtal, či by som zdvihol ruku za negatívne sadzby, neurobil by som to,“ povedal Hampl. „Je to nástroj, ktorý nemôžete používať neobmedzene a nástroj, ktorý znamená vysoké náklady za malú protihodnotu,“ doplnil.

O záporných sadzbách hovoril pravdepodobne budúci guvernér
Pravdepodobne budúci guvernér českej centrálnej banky Jiří Rusnok minulý týždeň uviedol, že pokračujúce deflačné tlaky v českej ekonomike vyvolané vonkajšími faktormi v krátkodobom horizonte zvyšujú možnosť zavedenia negatívnych úrokových sadzieb.

Vplyv na ekonomiku má politika ECB
„Ak budú vonkajšie deflačné tlaky pokračovať, znamená to, že pravdepodobnosť využitia negatívnych sadzieb v krátkodobom horizonte vzrastie“, povedal Rusnok v rozhovore pre Českú televíziu. Stlačenie úrokových sadzieb do záporného pásma predstavuje ďalšiu možnosť ako kompenzovať dopady extrémne uvoľnenej menovej politiky Európskej centrálnej banky na českú ekonomiku.

Sadzby banka nemenila
Česká centrálna banka začiatkom februára v súlade s očakávaniami ponechala hlavnú úrokovú sadzbu blízko nuly a potvrdila, že zotrvá pri politike slabého výmenného kurzu koruny. Analytici očakávajú, že ČNB bude v tejto politike pokračovať do začiatku budúceho roka. Politiku udržiavania kurzu českej koruny blízko hranice 27 CZK/EUR naštartovala ČNB v novembri 2013 zhruba rok po tom, čo v snahe odvrátiť deflačné riziká stlačila úrokové sadzby takmer na nulu. Cieľovú medziročnú infláciu si ČNB naplánovala na úrovni 2 %. Od tejto hodnoty sa môže odchýliť oboma smermi o jeden percentuálny bod. V decembri inflácia v medziročnom porovnaní posilnila o iba 0,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies