Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
4. marca 2019 10:02 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Väčšina Slovákov si podľa výsledkov prieskumu sporí

Slováci majú peniaze najčastejšie uložené na sporiacom a bežnom účte v banke.

Úspory má 66 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Kruk. V sporení výrazne prevažujú ľudia bez záväzkov s podielom 78 %. Sporia si však tiež dlžníci, z ktorých má úspory viac než polovica oslovených. „Slováci majú peniaze najčastejšie uložené na sporiacom a bežnom účte v banke, výnimkou nie sú úspory v hotovosti,“ hovorí tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk Jana Žaludová.

Vzdelanejší sporia viac

Podiel ľudí s úsporami výrazne rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Úspory má 77 % ľudí s vysokoškolským vzdelaním, 69 % so stredoškolským vzdelaním s maturitou a 55 % Slovákov so základným vzdelaním. Podľa prieskumu si sporia Slováci podobne bez ohľadu na to, v akom veľkom meste žijú, no o niečo viac si sporia v Prešovskom a Žilinskom kraji.

V priemere má najviac Slovákov úspory vo výške 1 až 3-násobku mesačného platu. Takú výšku úspor uviedlo 21 % respondentov. Nasledujú úspory vo výške 3 až 6-násobku mesačného platu, resp. do výšky svojho ročného príjmu. V oboch prípadoch takú výšku úspor uviedlo 15 % respondentov.

Ciele sporenia sú rôzne

Cieľom sporenia je s absolútnou prevahou vytváranie rezervy na nečakané situácie. Tento účel sporenia uvádza ako hlavný 58 % Slovákov. Nasleduje sporenie na dôchodok, čo uviedlo 35 % oslovených, a až potom uvádzajú respondenti rôzne spotrebné účely sporenia, ako je napríklad rekonštrukcia domu či bytu, nákup auta či domácich spotrebičov alebo odpočinkové a zábavné aktivity.

„Slováci myslia na budúcnosť a uvedomujú si, že ich môžu postihnúť problémy so zamestnaním či zdravím, rovnako ako napríklad nečakané výdavky za opravu auta. Hlavným zmyslom úspor sú preto práve neplánované výdavky v nečakaných situáciách. Aj druhý hlavný zmysel úspor je orientovaný na budúcnosť, keď ani v dôchodku nechcú Slováci tak veľmi zľaviť zo svojho životného štandardu a víťazí osobná zodpovednosť za vlastnú finančnú situáciu,“ doplňuje Jana Žaludová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame