Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
11. septembra 2015 11:19 Financie všeobecneSpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Väčšina potravín v júli podľa Poštovej banky zlacnela

Medziročne najvýraznejšie, až o 17 % klesla v júli tohto roka cena kryštálového cukru.

Väčšina potravín v júli bola lacnejšia ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Najvýraznejšie, medziročne o 17 %, klesla cena pri kryštálovom cukre. Približne o osem percent lacnejšie ako vlani sa v sledovanom mesiaci predávali rôzne druhy bravčového mäsa. Konštatovala to Poštová banka vo svojej cenovej hitparáde. Rebríček zostavuje na základe cien 36 potravín a 2 alkoholických nápojov, ktoré Štatistický úrad SR zverejňuje v databáze Slovstat. Ľudia zaplatili menej ako pred rokom aj za viaceré mliečne výrobky, predovšetkým za syr eidam, maslo a mlieko. Oproti minulému roku nás v júli lacnejšie vyšlo celkovo 25 sledovaných potravín.

V siedmom mesiaci tohto roka medziročne najviac zdražela mliečna čokoláda, konkrétne o 8,5 %. Výrazný cenový rast, o 7,4 % oproti rovnakému mesiacu vlaňajška, evidovali zemiaky. Celkovo medziročné zdraženie v júli zaznamenalo 9 položiek. „Ceny potravín u nás nepretržite klesali od apríla minulého roka do marca tohto roka. Následne vykázali veľmi mierny cenový rast, maximálne o tri desatiny percenta. V júli ale opäť nastalo medziročné zlacnenie potravín o 0,2 percenta, čo bolo spôsobené letným obdobím a sezónnou úrodou ovocia a zeleniny, obilnín, ale aj nižšími cena mäsových a mliečnych výrobkov,“ konštatovala Poštová banka.

Júlový pokles cien potravín nastal podľa zverejnených informácií napriek suchému a extrémne teplému počasiu, ktoré neprospievalo hlavné úrode ovocia a zeleniny, či ďalších plodín ako kukurica, ale aj zemiaky. „Naopak, vďaka suchám by sme mali zaznamenať lepšiu úrodu obilnín. Uvidíme, či sa rovnaký scenár ako v júli zopakuje aj v auguste a potraviny opäť medziročne klesnú alebo dôjde k ich stabilizácii,“ zhodnotila Poštová banka.

Ceny plodín, ktorých úrodu zasiahlo suché počasie, a ceny potravín z nich vyrábaných, môžu na jeseň zamieriť smerom nahor. Výrazné zdražovanie však Poštová banka neočakáva, nakoľko ceny bude podľa nej ovplyvňovať lacná ropa, ktorá je približne o 50 % lacnejšia ako vlani. „Zdražovanie spôsobené neúrodou u nás môže byť zároveň vykompenzované aj lacnejšími výrobkami dovážanými zo zahraničia,“ uzavrela Poštová banka.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies